referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Viliam
Sobota, 28. mája 2022
Charakteristika vývinu svetovej literatúry po roku 1945
Dátum pridania: 27.10.2002 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: mato1
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 1 453
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 5.4
Priemerná známka: 3.00 Rýchle čítanie: 9m 0s
Pomalé čítanie: 13m 30s
 
Charakteristika vývinu svetovej literatúry po roku 1945.

Koniec druhej svetovej vojny. Podpísanie mieru medzi USA a Japonskom. Rozdelenie sveta na východ a západ. Tak isto sa delí aj literatúra. 1953 začína studená vojna, zbrojenie. Vojna vo Vietname, atentát na Kennedyho. Končí vláda Chruščova a nastupuje éra Brežneva. 70-te roky sú poznačené železnou oponou, mimoriadne slabá komunikácia medzi východom a západom. 1987 – prestavba socialistického systému. 1989 – nežná revolúcia, pád Berlínskeho múru. V roku 1991 vznikajú nové štáty.

Americká literatúra po 1945:
JOHN STEINBECK: je predstaviteľ sociálne kritického realizmu. O myšiach a ľuďoch: Hlavnými hrdinami sú dvaja bezdomovci. Veľký, fyzicky statný, ale prostoduchý Lenny Small, ktorý má záľubu v hladkaní jemných vecí. Druhý je jeho “anjel strážny“, priateľ George Milton. Ich snom je zarobiť si trochu peňazí a založiť si vlastnú maličkú farmu, kde by chovali králikov. Dostávajú sa na farmu, kde ich príležitostne zamestnávajú. Žena farmárovho syna začína koketovať s Lennym. Keďže má prekrásne hebké vlasy, ktoré sa Lennymu páčia, nechtiac jej zlomí väz. Nakoniec Lenny uteká, farmári ho hľadajú, pretože ho chcú zlynčovať. George ho nachádza prvý a z milosti ho zastrelí. Ďalšie diela: Ovocie hnevu, Túlavý autobus, Na východ od raja, Zlatý kalich.

JEROME DAVID SALINGER: Napísal psychologický román Kto chytá v žite. Je to rozprávanie sedemnásťročného chlapca Holdena Caufielda, ktorý nie je príliš úspešný v škole. Pred Vianocami ho vyhodia aj z internátnej školy v malom mestečku. Dej tvorí jeho cesta domov, ktorá trvá 3 dni. Holden s ročným odstupom rozpráva tento príbeh. Jeho cesta je plná zmätkov dospievania. Obáva sa okamihu, keď príde domov. Na ceste zažíva mnoho príhod, stretáva sa s ľuďmi a je zhnusený svetom dospelých. Cez postavy nám autor ukazuje pokrytectvo sveta dospelých. Má rád svoju sestričku Phoebe. Domov sa vracia a teší sa iba na stretnutie s ňou. Cez vzťah k nej je bližšie pripútaný k malým deťom. Je to generačná spoveď mladej generácie, v ktorom sa stretáva reálny svet s romantickým snom. Hrdina hovorí slangom mladej generácie, využíva humor.

JOSEPH HELLER: jeho tvorba tvorí kritický prúd v americkej literatúre, využíva prvky absurdnej literatúry. Najväčšiu slávu získal románom Hlava XXII: je to protivojnový, satirický román. Dej je rozdelený do kapitol, ktoré sú označené menami postáv. Odohráva sa počas druhej svetovej vojny na malom ostrove Pianosa.
 
   1  |  2  |  3  |  4    ďalej ďalej
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.