referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Arnold
Sobota, 1. októbra 2022
Obraz konfliktov človeka v slovenskej dramatickej tvorbe
Dátum pridania: 27.10.2002 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: mato1
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 1 489
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 5.3
Priemerná známka: 2.97 Rýchle čítanie: 8m 50s
Pomalé čítanie: 13m 15s
 
Obraz konfliktov človeka v slovenskej dramatickej tvorbe od roku 1918 po súčasnosť

Dramatická tvorba: Dráma vznikla v starovekom Grécku z náboženských osláv Dionýza, boha vína. Na našom území vzniká dráma z rôznych folklórnych, ale aj náboženských zvykov a obradov.  V období humanizmu pôsobil Pavol Kyrmezer (Komédia česká o bohatci a Lazarovi, Komédia nová o vdově)
 Obdobie klasicizmu – Ján Chalúpka (Kocúrkovo). Ironizuje, je tu satira vyšších vrstiev, ktoré boli na úpadku.  V roku 1830 založil Gašpar Fejerpataky Belopotocký prvý divadelný spolok (bolo to v Liptovskom Mikuláši), prvá hra bolo Kocúrkovo.  V romantizme sa próza nerozvíjala, tvorila sa hlavne próza.
 Matičné obdobie – Ján Palárik (Zmierenie, alebo dobrodružstvo pri obžikoch) snažil sa o zmierenie národov Maďarov a Slovákov. Jonáš Záborský (Najdúch) – ostrá kritika mravného úpadku zemianstva.
 Realizmus – Pavol Országh Hviezdoslav (Herodes a Herodias)
 Druhá fáza realizmu – Jozef Gregor Tajovský (Ženský zákon, Statky zmätky)

IVAN STODOLA:
Napísal satirickú hru Jožko Púčik a jeho kariéra: Jožko je dobrosrdečný, ale naivný pokladník v spolku Humanitas. Ľudia ho preto využívajú. Raz išiel zaniesť peniaze do banky, ale tam zistil, že obálka je prázdna. Začne sa vyšetrovanie a všetci sú presvedčení, že peniaze ukradol Jožko. Preto sa dostáva do väzenia. V opilosti sa ku všetkému prizná, aj keď je nevinný. Všetci sa mu snažia pomôcť, ale iba naoko, aby ukázali svoju ľudomilnosť. Po čase predsedníčka zistí, že peniaze boli v inej obálke a Jožka prepustia z väzenia. Všetci sa o neho prestávajú zaujímať. Jožko odmieta odísť z väzenia, lebo si myslí, že každému zavadzá a nikto ho nemá rád. Bačova žena: je to tragédia. Bača Ondrej (Evin muž) odchádza pracovať do Ameriky, do bane. V bani však vybušil gas. Ondrej stráca pamäť. Eve pošlú z Ameriky telegram, že jej muž pri nešťastí umrel. Eva finančne nezvláda situáciu a preto sa vydá za baču Miša, ktorého tiež ľúbi. Po rokoch sa vráti bača Ondrej domov. Je bohatý a odkupuje panstvo na ktorom žije aj Eva s Mišom. Ondrej si myslí, že keď Eva uvidí jeho bohatstvo, vráti sa k nemu. Eva má však rada oboch a nevie sa rozhodnúť. Dej graduje a Ondrej si chce privlastniť svojho syna. Eva sa ho však nechce vzdať.
 
   1  |  2  |  3  |  4    ďalej ďalej
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.