referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Vratko
Pondelok, 29. novembra 2021
Svetová literatúra medzi dvoma vojnami
Dátum pridania: 27.10.2002 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: mato1
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 892
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 3.4
Priemerná známka: 2.99 Rýchle čítanie: 5m 40s
Pomalé čítanie: 8m 30s
 
Svetová literatúra medzi dvoma vojnami. Tvorivá interpretácia vybraných diel so zameraním na riešenie individuálnych a všeľudských problémov.

Stratená generácia – bola to skupina spisovateľov, ktorá sa utvorila okolo americkej spisovateľky Gertrúdy Steinovej. Boli “stratení“ pre život po vojne. Hlavný predstavitelia: Ernest Hemingway, William Faulkner, John dos Passos. ERNEST HEMINGWAY: bol hlavným predstaviteľom stratenej generácie. Stvárňuje postavy priamo na fronte, alebo si všíma vplyv a dôsledky na život ľudí po vojne. Napísal antimilitaristický román Zbohom zbraniam. Témou je láska medzi Frederikom Henrym a Catherine Barkley uprostred vojny. Láska uprostred vojny nemá perspektívu a ušľachtilé city hynú, nemajú miesto v krutom vojnovom ničení. Jadro tvoria príbehy frontového poručíka Frederika Henryho, ktorý sa ako dobrovoľník dostáva na front (autobiografické črty). Dej je pomerne dramatický a odkrýva nezmyselnosť a neľudskosť vojny. V prvej časti sa dozvedáme o vojne z rozhovorov vojakov v zákopoch. V druhej časti vstupujú na front talianske vojská a nastáva chaos a zmätok – túžba po mieri. Tretia časť odkrýva totálnu nezmyselnosť vojny. Vojaci majú prejsť cez strategický most. Za mostom však čaká vojenská polícia, berie dôstojníkov na vyšetrovanie a nakoniec ich zastrelí. Frederikovi sa podarí aj s Catherine utiecť do Švajčiarska. Autor necháva ukončiť dej tragicky, keď Catherine umiera pri pôrode. Záver románu je symbolický, tlmočí pocity stratenej generácie. Ďalšie diela: Komu zvonia do hrobu, Starec a more.

ERICH MARIA REMARQUE: bojoval v prvej svetovej vojne. Napísal protivojnový román Na západe nič nové. Celý dej sa odohráva na fronte. Okrem zničenia životov mladej generácie zachytáva aj boj muža proti mužovi. Vojaci v konečnom dôsledku zabíjajú, aby sami neboli zabití. Každí z nich je len človek a chce prežiť. Autor zachytáva pocity mladých študentov, ktorí sa pod vplyvom propagandy prihlasujú na front. Hlavným predstaviteľom je Paul Bäumer, ktorý má autobiografické črty. Hlavným dejovým článkom je postava Paula, ktorého spolu s bojovými druhmi sledujeme pri výcviku, počas paľby na fronte, na návšteve dievčat, na dovolenke. Retrospektívou sa dozvedáme, ako sa prihlasujú, ako prechádzajú výcvikom. Dej je prerušovaný rozhovormi Paula a ostatných o vojne, o mieri, o príčine a zbytočnosti vojny. Mení sa postava rozprávača a posledných 7 riadkov dopíše niekto iný.
 
   1  |  2  |  3    ďalej ďalej
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.