referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Bibiána
Štvrtok, 2. decembra 2021
Svetová a slovenská stredoveká literatúra
Dátum pridania: 27.10.2002 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: mato1
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 440
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 1.7
Priemerná známka: 2.94 Rýchle čítanie: 2m 50s
Pomalé čítanie: 4m 15s
 
Svetová a slovenská stredoveká literatúra, jej ohlas v slovenskej národnej kultúre.

Veľmi silné náboženské myslenie. Spoločnosť sa delila na tri vrstvy: bohatých, poddaných a duchovných. Biblia funguje ako vzor, často sa napodobňuje. Veľa sa cituje a základná myšlienka sa iba obmieňa. Transcendentálne poňatie sveta. Zmysel všetkého na svete sa určuje vzťahom k nadpozemskému svetu a Bohu. Najčastejšou postavou je svätec, vyznačoval sa asketizmom, vierou, múdrosťou a odvahou. Štýl sa opieral o rétorickosť, ozdobnosť. Prevláda kríženie druhov. Nastupuje feudalizmus. Základom bolo náboženstvo, odrážalo sa v morálke, spoločenskom myslení, ale aj v umení. Heslom bolo modli sa a pracuj. Dôraz na náučnú a poznávaciu funkciu. Svet sa chápal ako pominuteľný a ako odraz nadpozemského. 1. Feudálna náboženská literatúra: mala výchovný charakter. Hlavným hrdinom bol svätec. Zdôrazňovala sa oddanosť Bohu. Žánre: legendy, piesne, exemplá, bájky, poviedky, mystériá, dramatické diela vznikali z náboženských obradov.
2. Feudálna svetská literatúra: Hrdinom je šľachtic, alebo rytier – výnimočná postava (idealizovaná). Žánre: hrdinský epos – vo francúzskej literatúre – Pieseň o Rolandovi – Dej sa odohráva v 8. storočí. Rytier Roland bojoval proti presile a nakoniec položil život za svojho pána. Pieseň o Nibelungoch, v nemeckej literatúre, je to veršovaný epos, hovorí o poklade Nibelungov. V ruskej literatúre sú to byliny – báje za prednášania hudby Slovo o pluku Igorovom. Hrdinský epos, hovorí o kniežati Igorovi, ktorý bojoval proti kočovným kmeňom, padol do zajatia, no podarilo sa mu utiecť. 3. Mestská svetská literatúra: bola odlišná od feudálnej. Zobrazovala každodenný život, osobné a spoločenské problémy, nevyhýbala sa ani kritike spoločnosti. Mala aj zábavnú funkciu.

Slovenská stredoveká literatúra:
V roku 863 prichádzajú na Veľkú Moravu Konštantín a Metod, aby kultúrne a jazykovo obrodili národ. Zostavili prvé slovanské písmo – hlaholiku a prvý slovanský spisovný jazyk – staroslovienčinu. Týmto jazykom, ktorý bol zrozumiteľný ľudu, šírili náboženstvo. Literatúra z tohto obdobia sa delí na:
1. Prekladovú: bola určená pre potreby náboženských obradov a náboženského vzdelávania. Zachovala sa v odpisoch. Sú to preklady bohoslužobných kníh, omšová kniha – misál, evanjeliá, breviár – modlitebná kniha pre kňazov, spevník, žaltár.
2. Pôvodná literatúra. PROGLAS: napísal Konštantín. Bola to prvá slovanská báseň. Vyzdvihuje význam písma a vzdelania.
 
   1  |  2    ďalej ďalej
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.