Tento článok bol vytlačený zo stránky https://referaty.centrum.sk

 

Salvador Dalí životopis

· 1904- Dňa 11. mája sa v Figuerasu ( Gerona ) narodil Salvador Domingo Felipe Jacinto Dalí i Doménech. Otcom bol notár Salvador Dalí i Cusí, matkou jeho manželka Felipa Doménechová.
· 1910- Maľuje svoj prvý obraz, krajinku, ktorú sám neskôr charakterizoval ako „dieťa na prechádzke v daždi lastovičiek“.
· 1912- Začína chodiť do školy. Za učiteľa má Estebana Traitera, starého výstredného pedagóga na jednej laickej škole vo Figuerasu.
· 1913- Objavuje dramatickú krajinu okolo Cadaquésu a poznáva ľudové názvy všetkých najvýznačnejších skalísk: Cap de lleó ( Levia hlava ), Aguila ( Orol ), Enclusa (Nákova)
· 1914- Stáva sa žiakom v škole Bratsva kresťanského učenia. Je na rekreácii v Cadaquésu, v dome rodiny Pichotových, a objavuje v tomto kultivovanom prostredí impresionistické obrazy, ktoré v Paríži namaľoval jeden z členov rodiny, Ramón Pichot. Z doby tohto jeho pobytu v rodine Pichotových, spriatelenými s mnohými umelcami, sa zachoval obraz s názvom Choré dieťa. Salvador na ňom vyobrazil sám seba, pri stole s fľašou sirupu, ktorú musel pravidelne užívať a v pozadí niekoľko bárok brázdiacich morskú hladinu, podanú pointilistickou technikou. V olejoch a leptoch, ktoré videl u Pichotových nachádza tiež inšpiráciu k ďalšiemu obrazu, z bielych a hrdzavých tónov na starých dvorných vrátkach, do ktorých ešte za vlhka vtlačil stonky tráv a telíčka hmyzu.. · 1915- Navštevuje radovú strednú školu maristov vo Figueras. · 1916- Tu sa ho ujíma prof. Núňez, nositeľ Rímskej ceny v odbore grafiky, pod ktorého vedením sa na dielach Rembrandta poučil o účinkoch šerosvitu.
· 1917- Maľuje žánrové obrázky, niekoľko portrétov a ďalšie oleje s vtlačenými kameňmi, vedení už vtedy snahou, od ktorej ani neskôr v živote neustúpil, vyjadriť v obraze 3 rozmer.
· 1918- Zaujíma sa o dielo Mariana Fortunyho, o kubizme, filozofiu Immanuela Kanta a o „mysticizmus“ Juana Grise. Spolu s ďalšími miestnymi umelcami vystavuje v Figuerasu niekoľko olejov a nachádza priaznivý ohlas u kritiky. Dostáva zákazku na plagát Trhy a slávnosti sv. Kríža v meste Figueras.
· 1919- S niekoľkými priateľmi vydáva umelecký časopis Štúdium. Z tejto doby pochádza aj jeho kvas a lepenec, zbierka Dvaja cigáni (zbierka:A.R.Morse, Cleveland, Ohio).
· 1920- V januári mu zomiera matka doňa Felipa Domenéchová.
· 1921- Vo svojich sedemnástich rokoch je prijatý na špeciálnu školu maliarstva, sochárstva a grafiky pri Škole krásnych umení San Fernando v Madride.Vo študentskom okruhu nachádza nových známych.

Sú nimi Rafael Alberti, Luis Bohuňel, Ernesto Halffter, Federico García, Eugenio Montes,Morreno Villa, Benjamín Palencía, Guillermo de la Torte, Daniel Vázquez-Díaz…. S hlbokou úctou navštevuje Prado a je silne priťahovaný dielom Juana Grize.
· 1922-Dalí je výborným študentom. V Madride a Canaquésu (kde trávi prázdniny) dokazuje svoje nadanie niekoľkými olejomaľbami, hlavne vlastnými podobizňami, ovplyvnenými impresionizmom a fauizmom.
· 1923-Na jeden rok je z madridskej Školy krásnych umení San Fernando vylúčený. · 1924- Vracia sa na školu San Fernando. Medzitým spolupracoval s barcelonským časopisom Gaceta de les Arts a s magazínom L` Amic de les Arts, vydávaním v Sitgesu. Svojimi metafyzickými štúdiami ho zaujali Giorgio de Chirico a Carlo Carra, právetak ako práce futuristov, ktoré ho nakoniec priviedli ku kubizmu.
· 1925-V Madride sa zúčastní Výstavy iberských umelcov a potom od14. do 27. novembra má samostatnú výstavu v barcelonskej Galerii Dalmau. · 1926- S konečnou platnosťou je vylúčený zo školy San Fernando. Ňaďalej sa zaujíma o kubizmus a odchádza preto do Paríža. Stretáva sa tu s Picassom a ukazuje mu svoje dielo Dievča z Ampurdánu.
· 1927- Maľuje obraz Popílky, jedinú prácu z doby jeho vojenskej služby, predstavujúce jeho snivé kreácie, smerujúce k oslobodeniu vedomia. V tom istom roku namaľoval aj obraz Krv je sladšia než med, považovaný za prvú Dáliho surrealistickú maľbu, znázorňujúcu akýsi les navzájom spolu prepojených prístrojov neznámeho účelu. Vytvára javiskovú výpravu ku komédii Sily lásky a kúziel, ktorú Adria Gual dáva v Barcelone.
· 1928- Salvador Dalí, Lluís Montanya a Sebastia Gasch publikujú manifest groc(žltý manifest), kde odhaľujú katalánsky neucentizmus ako falošnú hru s helenizmom. Stavajú sa za nové umelecké prúdy a za posilnenie ich spojením s technickým pokrokom. V Paríži spolupracuje s Luisom Bunuelem na scenári k Andalúzskemu psovi. Prostredníctvom Miróovým sa zoznamuje s Andreom Bretonom a stáva sa členom surrealistickej skupiny. · 1929- Vo ferbruárovom čísle časopisu Revista de Occidente uverejňuje Federico García Lorca Ódu na Salvadora Dalího. Dáli sa jednoznačne zameriava na maliarske spodobnenie sveta snov na základe svojej vlastnej metódy, ktorú nazval „paranoicko- kritickou“. Od 20. novembra hostí Goemansova galéria Dalího prvú parížsku výstavu.
· 1930- Je zaujatí maľbou Ernesta Meissoniera. · 1931- Maľuje prvú Podobizeň Galy a Stálosť pamäti. Spolupracuje na scenári k Bunuelovmu filmu Zlatý vek
· 1932- Obraz Antropomorfný chlieb.
· 1934- Vystavuje v New Yorku a v Barcelone.

Usadí sa s Galou vParíži a vytvorí pre Sikorovo vydanie Lautramontových spevov Maldorových 24 ilustácii.
· 1935- Maľuje obraz Galino kľakanie.
· 1936- Občianska vojna v Španielsku. Dalí zatiaľ žije v Taliansku. Maľuje obrazy Mäkká konštrukcia s varenými fazuľami, Predtucha občianskej vojny, Paranonia a Kanibalizmus jesene. Zomiera Federico García Lorca.
· 1937- Andre Breton vylučuje Dalího zo surrealistickej skupiny. · 1938- Maľuje Španielsko, Nekonečnú hádanku, Africké dojmy.
· 1939- Pôsobí v U.S.A. kdevyvoláva údiv aj pobúrenie.
· 1940- Maľuje obrazy Nádej! a Vzkriesenie tela.
· 1941- Múzeum of Modern Art v New Yorku od 19. novembra do 11. januára 1942 usporadúva výstavu 30 Dalího malieb a 17 kresieb.
· 1942- s touto výstavou putuje po U.S.A. Vydáva svoju knihu tajný život Salvadora Dalího.
· 1943- Od 14. apríla do 5. mája prebieha v New Yorku výstava 29 jeho diel. Maľuje obraz Geopolitické dieťa pozoruje narodenie nového človeka. · 1945- Maľuje obraz Melancholická atómovka ako pripomienku Hirošimi.
· 1946 – 1947- Ilustruje Macbetha a Dona Quijota a tvorí akvarely pre Trojrohý klobúk.
· 1948- Vracia sa do vlasti a usadzuje sa v Port- Lligatu u Cadaquésa.
· 1949- Maľuje prvý obraz s náboženskou tematikou Madona z Port-Lligatu. Spolupracuje na filme Ako sa vám páči a na hre Don Juan Tenorio.
· 1950- Umiera jeho otec.
· 1951- Zahajuje prácu na 102 akvarelových ilustráciách k Božskej komédii. Maľuje obraz Kristus sv. Jána z kríža.
· 1952-1953- Maľuje obrazy s mystickou tematikou. Navrhuje šperky pre newyorských zlatníkov Alemanyho a Eastmana.
· 1954- Výstava v Ríme s 24 olejmi, 17 kresbami a s akvarelmi s Božskej komédie. Maľuje diela Ukrižovaný a Mladá panna páchajúca autosodómiu rohami svojej vlastnej cudnosti.
· 1955- Dokončuje Poslednú večeru.
· 1956- Vystavuje v Belgicku 34 olejov a 48 kresieb.
· 1957- Maľuje obraz Sv. Jakub Starší.
· 1958- Ide do Paríža aby prevzal čestnú medailu a medailu mesta Paríž.
· 1959- Medailu mu udeľuje mesto Gerona. · 1960- Vystavuje ilustrácie k Donu Quijotovi.
· 1961- Je plne zaujatý prácami na Bitke pri Tetuáne. · 1962- Dokončil Bitku pri Tetuáne. Namaľoval Kristus z Vallésu
· 1963- Maľuje dielo Portrét môjho mŕtveho brata.
· 1964- Dalího výstava v Tokiu. Maľuje Ezechiolov sen, jednu zo100 ilustrácii k biblii.

Španielska vláda mu udeľuje Veľký kríž Izabely Katolíckej.
· 1965- Maľuje Stanica v Perpignanu.
· 1966- Múzeum of Modern Art mu požičiava 4 podlažia pre výstavu na ktorej okrem iného bol vystavený aj obraz Mysliaci stroj.
· 1967- Dokončuje obraz Lov tuniakov.
· 1968- Vychádza kniha Maxa Gerarda Dalí.
· 1969- Maľuje Kráľovskú hodinu.
· 1970- Púšťa sa do zariaďovania vlastného múzea vo Figuerase.
· 1971- Maľuje dve olejomaľby ( Gala a Dalí sype zlato ) pre strop vlastného múzea.
· 1972- Dalí vystavuje holografické obrazy.
· 1973-Vydáva knihu Ako sa stať Dalím. Maľuje prvý stereoskopický obrazDalí zozadu maľuje Galu zozadu.
· 1974- Dokončuje 16 sôch pre múzeum vo Figuerase. Dňa 28. septembra sa koná otvorenie Dalího múzea.
· 1978- V divadle Dalího múzea sa koná premiéra filmu Babaouo. · 1979- Dňa 9. mája sa stáva členom École des Beaux Arts. V decembri usporadúva Centre Pompidou v Paríži veľkú prehliadku Dalího tvorby.
· 1981- Vystavuje súbor plastik zo sklenenej masy.
· 1982- Otvára múzeum v San Peterburgu. Umiera Gala.
· 1983- K Dalího múzeu sa pričleňuje veža Gorgot, premenovaná na počest Galy na Galatea.
· 1984- V septembersapodrobuje plastickej operácií k odstráneniu následkov popálenín, ktoré utrpel pri požiari v svojej izbe na zámku Púbol. Po uzdravení sa sťahuje do veže Galatea.
· 1985- Znovu ožívajú spory o pravosti niektorých diel pripisovaných Dalímu.
· 1989- Dňa 23. januára umiera Dalí vo Figuerasu na zápal pľúc.

Koniec vytlačenej stránky z https://referaty.centrum.sk