referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Ondrej, Andrej
Streda, 30. novembra 2022
Staroveká literatúra (3. tisícročie p.n.l. – 5. storočie n.l.)
Dátum pridania: 03.11.2002 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: Eset
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 776
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 2.8
Priemerná známka: 2.98 Rýchle čítanie: 4m 40s
Pomalé čítanie: 7m 0s
 
Začiatky literatúry súvisia so vznikom prvých vyspelých civilizácii. Toto obdobie sa nazýva starovek. Do starovekej literatúry patria:

Orientálna literatúra
(3. tis. p. n. l. – 5. stor. n. l.)

a) Sumerská literatúra
Reprezentuje ju dielo Epos o Gilgamešovi (3000 r. pred n. l.)
Gilgameš - slávny kráľ mesta Uruk. Bolo o ňom napísaných veľa príbehov, bájí, ktoré sa šírili ústne aj odpisovaním. Je to súbor sumerských povestí a predstáv o živote a svete.
b) Hebrejská literatúra
c) Indická literatúra
d) Staroegyptská literatúra
e) Akkadská literatúra

Antická literatúra
(asi od roku 700 p. n. l. do konca 5 stor. n. l.)

Antika, súhrnný názov pre grécky a rímsky starovek a jeho kultúru, predstavuje obdobie trvajúce viac ako tisícročie Antická literatúra je najstaršou, súčasne veľmi významnou a svojím vplyvom dodnes pôsobiacou epochou v literárnej tvorbe Európy. Zahŕňa starovekú grécku a rímsku literatúru. V dielach bývajú často zastúpení bohovia, ktorí však majú vlastnosti ľudí. Často sa v bájach spomínajú posvätné miesta ako Olymp (sídlo bohov), Parnas (sídlo múz), Delfy (veštiareň). a) Grécka literatúra (9. stor. p. n. l. – 5. stor. n. l.)
Najstaršie pamiatky gréckej literatúry pochádzajú z obdobia rozkladu rodového zriadenia a vlády rodovej aristokracie. Už v tomto období vznikajú najlepšie diela gréckej epiky: Homérove a Hesiodove básne. Charakteristickým znakom gréckej literatúry je osudovosť. V dielach bývajú väčšinou zastúpení
Najčastejšie útvary: epos, bájka, báj, tragédia, komédia


EPOSY – Homér:
– Ilias: hrdinský epos, dejovo sa dotýka posledných 51 dní desaťročnej vojny medzi Trójou a Spartou, ktorú vyvolal syn trójskeho kráľa Paris, ktorý uniesol Helenu – ženu spartského kráľa. Ústredným motívom je hnev gréckeho bojovníka Achilla.
– Odysea: dobrodružný epos, dej sa odohráva na konci desiateho roka po skončení trójskej vojny. Odyseus dal postaviť obrovského dreveného koňa, do ktorého ukryl bojovníkov a takto zničili hrdinské mesto. Odyseus sa vracia domov, ale jeho návrat je ťažký a úmorný.

TRAGÉDIE – Sofokles:
– Antigona: po smrti Oidipa sa jeho synovia hádajú o vládu nad Tébami. Polyneikos bol vyhnaný a obrátil sa proti Tébam. Obaja bratia v boji zomierajú. Nový vládca Kreon pochová Eteokla a Polyneika zakáže pochovať. Ich sestra Antigona ho však pochová. Kreon ju odsúdi na smrť – zamurovaním zaživa, hoci je snúbenicou jeho syna Heimona.
 
   1  |  2  |  3    ďalej ďalej
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.