referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Urban
Streda, 25. mája 2022
Humanizmus a renesancia vo svetovej a slovenskej literatúre (14.–17. storočie)
Dátum pridania: 03.11.2002 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: Eset
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 582
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 2.3
Priemerná známka: 2.98 Rýchle čítanie: 3m 50s
Pomalé čítanie: 5m 45s
 
HUMANIZMUS A RENESANCIA VO SVETE:


Spoločenské pomery:

S rozvojom vedy, techniky a priemyslu sa šírilo aj nové myšlienkové a umelecké hnutie humanizmus (z lat. humanus - ľudský) a renesancia (z franc. renaissance – obroda, znovuzrodenie). Cieľom tohoto hnutia bolo obrodenie človeka podľa vzoru antických ideálov a obrodenie samotných antických hodnôt. Typické bolo vyzdvihovanie práva človeka na prirodzené, šťastné prežívanie života, láska k prírode, racionalizmus (úcta k rozumu), senzualizmus (zmyslové poznanie) a individualizmus (zdôrazňovanie jednotlivca). Toto obdobie sa vyznačovalo významnými geografickými objavmi nových krajín a kontinentov (Ameriky), vedeckými objavmi, vynálezom kompasu, strelných zbraní a najmä kníhtlače. Rozvíjal sa priemysel a s ním aj nová trieda meštianstvo (buržoázia), ktorá sa vymaňovala z feudálnych pút najskôr v Taliansku a postupne i v celej Európe. Humanistická a renesančná ideológia sa od záhrobného nadpozemského života obracala k svetskému životu. Humanizmus pokladáme za začiatok renesancie. Humanisti študovali a vydávali diela gréckych a rímskych autorov a neskoršie ich aj napodobňovali. Spočiatku používali latinský jazyk, neskôr aj národné jazyky. Venovali sa hlavne vedeckej a príležitostnej problematike, čím sa ich pôsobenie obmedzilo na určené a školské kruhy. Literárna renesancia sa od štúdia a napodobňovania antických diel časom dostávala k zobrazovaniu radostného, prirodzeného vzťahu človeka k pozemskému životu. Používali sa iba národné jazyky a štylizovalo sa jednoduchšie.


Hlavní predstavitelia:

Taliansko

DANTE ALIGHIERI:
~ Božská komédia – má tri časti: Peklo, Očistec, Raj. Básnik putuje cez Peklo, Očistec a Raj. V Pekle a Očistci ho sprevádza Vergilius, ktorý je symbolom pozemského poznania. V Raji ho sprevádza Beatrice, ktorá predstavuje symbol nadpozemskej dokonalosti.

GIOVANNI BOCCACCIO:
~ Dekameron (obsahuje 100 krátkych poviedok). Sú to príbehy, ktoré si rozprávali desiati mladí ľudia počas 10 dní na florentskom vidieku, kde nachádzali únik pred morom. Postavy sú z rôznych spoločenských vrstiev.

FRANCESCO PETRARCA:
~ zbierka 366 ľúbostných sonetov pod názvom Spevník. Básne venoval svojej milej Laure.
Francúzsko

FRANCOA VILLON:
~ svojim priateľom venoval satirický Malý testament, v ktorom sa s nimi rozlúčil po odchode z Paríža.
 
   1  |  2    ďalej ďalej
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.