referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Ondrej, Andrej
Štvrtok, 30. novembra 2023
Antická literatútra (grécka a rímska literatúra)
Dátum pridania: 10.11.2002 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: isetsoft
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 1 552
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 5.4
Priemerná známka: 2.96 Rýchle čítanie: 9m 0s
Pomalé čítanie: 13m 30s
 
Antická literatúra

Rozvíjala sa v období 9. storočie p.n.l. – 5. storočie n.l..
Do antickej literatúry patrí: a, grécka literatúra – 9. st. p.n.l. – 5. st. n.l.
b, rímska literatúra – 3. st. p.n.l. – 5. st. n.l.


a, grécka literatúra

Medzi jej najstaršie pamiatky patrí: Ilias (15 696 veršov) a Odysea (12 103 veršov). Autorstvo oboch sa pripisuje Homérovi. Čerpajú z obdobia trójskej vojny. Aktívnu úlohu v týchto eposoch zohrávajú bohovia. Vznikli asi v období 9. – 8. storočia p.n.l.
Veľmi známe sú aj Ezopove Bájky (7. – 6. st. p.n.l).
Osobná lyrika – venuje sa téme lásky, priateľstva, užívania si života – Alkaios, Anakreón, Sapfó. Niekedy sa nazýva aj anakreónska.
V 5. st. p.n.l. sa začína rozvíjať dráma. V Grécku sa píšu najmä tragédie – Aischilos, Sofokles, Euripides.

Homér – Ilias a Odysea

Ilias:
Je považovaný za národný epos (hovorí o zvykoch a tradíciách národa).
Je napísaná formou hexametrov (6x použitá nejaká stopa – daktyl, spondej). Využíva sa v ňom časomerná prozódia (striedanie dlhých a krátkych slabík).
Opísané sú v nej udalosti posledných 51 dní trójskej vojny (trvala 10 rokov).

Dej:

Priamos, posledný tragický kráľ Tróje, vládol mnoho rokov a v čase, keď vypukla vojna, bol už starcom. Mal veľa detí, z nich najväčším hrdinom bol Hektor. Ďaľším významným predstaviteľom bol Paris. Iliada sa začína tým, že do tábora Achájcov prichádza Chrýsés po svoju dcéru, ktorú mu achájske vojsko vzalo ako vojnovú korisť. To dievča mal sám vodca mužstva, mocný Agamemnón. Keď sa dopočuje, že po tábore chodí starec a prosí o vydanie svojej dcéry, veľmi sa rozhnevá a začne starca vyháňať. Starec teda odíde a kráčajúc popri mori sa modlí k Apollónovi. Boh vypočuje jeho prosbu a zošle na tábor mor, ktorý trvá 9 dní. Na desiaty deň zvolá Achilleus snem. Na sneme sa rozhodne pomocou veštca (ktorý povie príčinu moru), že Agamemnon musí vrátiť Chrýsovu dcéru, a potom mor prestane. I tak sa stane. Lenže Agamemnon pýta od Achillea jeho vojnovú korisť, ktorou je Brísova dcéra. Achilleus chce Agamemnona zabiť, ale Athéna mu poradí, aby ho nezabíjal, že sa mu vráti česť. A tak vznikne spor medzi týmito hrdinami. Agamemnon si zoberie Brísovu dcéru, ale stratí Achilleovu podporu v boji. Achilleus vystúpi z boja. Jeho matka bohyňa Thetis si vypočuje syna a ide na Olymp za Diom, aby ho poprosila o to, aby pomáhal Trójanom, nech si Achájci uvedomia, že spravili chybu.
 
   1  |  2  |  3  |  4    ďalej ďalej
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.