referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Vilma
Streda, 29. mája 2024
Moderná svetová literatúra 20. storočia - Moravia, Steinbeck, Mailer, Salinger, Solženicyn, Saganová
Dátum pridania: 30.11.2002 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: kvasinka
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 2 582
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 9.7
Priemerná známka: 2.98 Rýchle čítanie: 16m 10s
Pomalé čítanie: 24m 15s
 
Svetová próza

Michail Šolochov
# novela Osud Človeka - hl. hrdina - šofér Sokolov, autor chcel poukázať, že taký osud ako mal hlavný hrdina mali aj milióny ľudí v Sovietskom zvaze. Sokolov rozpráva svoj tragický život ako o všetko prišiel - o celú rodinu aj majetok. V diele nie sú zachytené boje, ale osobná tragédia.
# román Tichý Don - hlavný hrdina Grigorij Melechov. Obdobie pred a cez prvú svetovú vojnu - Melechov bojuje na fronte aj v občianskej vojne, je tu zachytená jeho tragédia - spočiatku veselý mladý človek - vojna ho neuveriteľne zmenila.

- 70. roky - literatúra s vojnovou tematikou, ale objavuje sa aj zlyhanie človeka ako zrada a zbabelosť:

Alexander Solženicyn
- za vojny na fronte, začiatkom 1945 - odsúdený na niekoľkoročné väzenie - prešiel viacerými pracovnými tábormi
- publikoval od začiatku 60. rokov - pretože jeho život mu neumožnil štúdium svetovej literatúry vychádzal z ruskej klasiky a z vlastného života
# novela Jeden deň Ivana Denisoviča (1962) - zachytil tu jeden deň väzňa Šuchova - vychádzal z vlastných skúseností z trestaneckých táborov v Sovietskom zväze. Solženicyn nezveličuje fakty z tábora - všíma si bežný život vazňov, ich prácu na stavbe v treskúcej zime (-30 - - 40 °C), nedostatok jedla. Čitateľ si uvedomuje, že okolnosti v akých museli žiť väzni boli v rozpore so zásadami socialistického humanizmu. Rozprávanie je priame (ja), jazyk typický pre väzenské prostredie.
# kniha Súostrovie Gulag - dokumentárne materiály z pracovných táborov
# kniha Rakovina - z prostredia onkologickej kliniky krátko po Stalinovej smrti. Pavol Nikolajevič Rusanov - politický pracovník sa dostal na kliniku, ale stalo sa to omylom - chcel sa dostať na špičkovú kliniku v Moskve. Táto je odrezaná od sveta - v hrozných podmienkach tu spáva 12 ľudí v každej izbe. Rusanov má nádor na krku a má dojem, že starostlivosť o pacientov je takmer nulová. Kostoglotov (Kostižer) - nič sa mu nepáčilo bol to večný vyhnanec - ako mladý študent pred vojnou bol na víne a kritizoval Stalina. Ktosi ich udal (najhorší zločin - organizovaná skupina). Ďalej tu vystupuje mladý chlapec s nádorom na mozgu, ktorý po celý čas s nikým neprehovoril iba sa od bolesti zvíjal. Postupne sa Rusanov vzdáva chorobe no potom sa mu polepší a posielajú ho domov. Bolo to však len prechodné - z kliniky prepúšťali ľudí po malom zlepšení, ale rátali s tým, že pacienti po čase zomrú. Kostoglotov stále rozmýšlal čo mu je, nakoniec zašiel za sestrou Zojou aby mu to povedala.
 
   1  |  2  |  3  |  4  |  5  |  ďalej ďalej
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.