referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Bohuš
Piatok, 27. januára 2023
Romantické ideály v tvorbe štúrovcov
Dátum pridania: 08.12.2002 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: mata11
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 2 711
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 9.5
Priemerná známka: 2.92 Rýchle čítanie: 15m 50s
Pomalé čítanie: 23m 45s
 
Janko Kráľ (1822-1878)
Je najrevolučnejším básnikom romantizmu. V básňach revolučných rokov Krajinská pieseň, Jarná pieseň vyzýva do boja za národnú a sociálnu slobodu. Sklamanie z priebehu revolúcie vyjadril v básni Šahy, v ktorej sa lúči so svojimi nádejami.
Najväčší ohlas mala balada Zakliata panna vo Váhu a divný Janko. Konflikt balady spočíva v túžbe po veľkom čine, ktorý hrdina nemôže vykonať. Veľký hrdina Janko, nespokojenec, ktorý chce oslobodiť zakliatu pannu hynie vo vlnách Váhu. Oslobodenie zakliatej panny alegoricky znamená príchod slobody. V úvahovej časti autor opisuje spoločenské problémy a poukazuje, ako ich prežíva jednotlivec. Svoju revolučnosť aktualizuje Janko Kráľ v básňach s jánošíkovskou tematikou Janko žobrák, Zbojníkova balada, Výlomky z Jánošíka. Jánošík v nich vystupuje ako burič v povstaní roľníkov na východnom Slovensku a autor verí v príchod novodobého Jánošíka, pod vedením ktorého by povstal celý slovenský ľud.ZAKLIATA PANNA VO VÁHU A DIVNÝ JANKO
Romantický hrdina sa nechce zmieriť so stavom sveta, porušuje všeobecne uznávané normy, vykoná veľký čin v prospech iného (človeka, národa)
Útvar: subjektivizovaná balada
Okrem epickej postavy (divný Janko) ja v básni prítomný lyrický hrdina (autor), ktorý vypovedá o svojich životných pocitoch, vzťahu k domovu atď.
Kompozícia: balada sa člení na tri časti
1.časť- Báseň sa začína lyrickými časťami, v ktorých autor vyjadruje neustály pocit nepokoja, prenasledovania. Lyrický je aj opis rodného Považia, prírodné scenérie, ktoré korešpondujú a citovým stavom epického hrdinu. 2.časť-je text balady ľudového typu s kompozícoiu:
-povera o zakliatej panne o sviatku vstúpenie
-gradácia deja (večer) a junák sa rozhodne pre čin
-junák sa vrhá do vĺn a zomiera
3.časť-je zvestovanie pastierika, že Janík je mŕtvy, opis ležiaceho Janka na brehu Váhu.
Postava:
Charakteristika divného Janka je niektorými literárnymi teoretikmi považovaná za
samocharakteristiku Janka Kráľa.
Divný Janko je typ romantického hrdinu- odlišuje sa od dedinčanov svojou výlučnosťou a dobrovoľnou samotou. Je hrdý, smelý, ukrutný. Nikomu nevyká. Ťažko jeho správanie ovplyvniť, pretože sa nebojí hnevu a nestojí o lásku. U ľudí vzbudzuje nenávisť a odpláca nenávisťou. Svoj život si neváži.
Je sám, nemá kamarátov a k rodine je nevrlý. Má taký intenzívny pocit smútku, že ho môže ťažko uniesť a nepomôže mu ani plač.
Večer na Vstúpenie dozrie v ňom rozhodnutie odkliať zakliatu pannu.
 
   1  |  2  |  3  |  4  |  5  |  ďalej ďalej
 
Zdroje: Catlíková, M.: Sprievodca dielami slovenskej a svetovej literatúry. Nitra: Enigma, 1998, Ivanová, M: Slovenský jazyk a literatúra. Nitra: Enigma, 2000
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.