referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Miloš
Nedeľa, 23. januára 2022
Obraz 1. svetovej vojny v diele Hemingwaya a Remarqua
Dátum pridania: 07.01.2003 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: brusnicka
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 4 240
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 13.8
Priemerná známka: 2.95 Rýchle čítanie: 23m 0s
Pomalé čítanie: 34m 30s
 
Prvá svetová vojna prerušila obdobie rozvoja, nastalo obdobie strachu, kedy sa ľudia báli o svoj život a z jedného dňa na druhý strácali ideály a vieru v spravodlivú a lepšiu spoločnosť. Toto obdobie nezostalo nepovšimnuté ani u spisovateľov, ktorí protestovali proti vojne a s tým bola spojená aj ich tvorba, ktorá sa zameriavala na podanie autentických obrazov situácie v danom období. Poukazovali na nezmyselnosť vojny a ľudskú hlúposť. Varujú ľudstvo pred ničivosťou vojny, pred množstvom zbytočných obetí. Vyjadrovali svoje pocity a názory. Patrili k stratenej generácii. K autorom, ktorí ako mladí ľudia zažili na vlastnej koži hrôzy prvej svetovej vojny a v dielach sa k nej vracajú. Podarí sa im vojnu prežiť a vracajú sa domov, lenže strácajú ilúzie o ďalšom živote, nevedia sa zaradiť do spoločnosti. Mier pre nich nie je vyslobodením, nevedia sa pozerať na život ako obyčajní ľudia, sú poznačení vojnou. „Vy všetci ste stratená generácia.“ – Gertrúda Steinová.
Obraz vojny v diele nie je ani tak na to aby zastrašoval citlivé vedomie človeka, ale skôr na to, aby toto vedomie sformoval a upevnil v zápase za skutočnú ľudskosť v medziľudských vzťahov. Medzi najvýznamnejších a najčítanejších autorov patria Ernest Hemingway a Erich Maria Remarque. „Tragické príbehy z vojny stvárňoval vo veľkej časti svojho diela nemecký spisovateľ Erich Maria Remarque. Pretože zachytával skutočnosť v obnaženej podobe, hodnotilo sa jeho dielo často ako prejav naturalizmu.“ (1) Remarque bol jedným z tých, ktorí hneď po vychodení školy išli na vojnu a dva roky prežil v zákopoch. Po vojne vystriedal množstvo rozličných zamestnaní. Svetový úspech dosiahol románom Na západe nič nového (v origináli Im Westen nichts Neues vyšiel v roku 1929). V tomto románe vyjadril všetko, čo prežil a čo si myslí: „Táto kniha nechce byť ani obžalobou, ani vyznaním. Chce sa iba pokúsiť vydať svedectvo o generácii, ktorú – poznačila vojna – i keď unikla jej granátom.“ (2)
Príbeh sa odohráva na francúzsko-nemeckom fronte zo strany nemeckých vojakov. Rozprávačom je Paul Bäumer. Hlavnými postavami sú ešte jeho spolužiaci Müller, Kemmerich a Kropp, ktorí sa dostali do rovnakej jednotky, Stanislav Katzinsky, múdry a prefíkaný štyridsiatnik, ktorý sa neskôr stáva Paulovým najlepším priateľom a zopár ďalších chlapov z jednotky. Do deja nás uvedie scéna, keď sa vráti z frontu len polovica jednotky a preto majú jedla a cigariet dosýta. Jeden z nich, Kemmerich, je tiež ranený. Amputujú mu nohu a zomiera.
 
   1  |  2  |  3  |  4  |  5  |  ďalej ďalej
 
Zdroje: - Hemingway, E.: Zbohom zbraniam. 2.vyd. Bratislava: Slovenský spisovateľ, 1964, 272s., - Remarque, E.M.: Na západe nič nové. 2. vyd. Bratislava: Smena, 1977, 174s. ISBN 73-009-77, - Tomčík, M.: Literatúra medzi dvoma svetovými vojnami, svetová literatúra. In: Minárik, J. a kol.: Literárna rukoväť. 1. vyd. Bratislava: Slovenské pedagogické nakladateľstvo, 1979, s. 244-255, ISBN 67-436-79
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.