referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Vratko
Streda, 29. novembra 2023
Svetový romantizmus
Dátum pridania: 30.11.2002 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: tomas
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 1 211
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 4.7
Priemerná známka: 2.94 Rýchle čítanie: 7m 50s
Pomalé čítanie: 11m 45s
 
Svetová romantická literatúra, spoločné a špecifické črty literárnych diel vybraných autorov v západoeurópskej romantickej literatúre, premeny v koncepcii literárnych hrdinov
konkretizácia na základe prečítaných diel
(Goethe, Schiller, Heine, Byron, Puškin, Lermontov)
(MO. č. 4)

Spoločenské pomery: Koniec 18. st. sa niesol v znamení hesiel Veľkej Francúzskej buržoáznaj revolúcie: sloboda, rovnosť, bratstvo. Ich uskutočnenie prinieslo pád feudalizmu alebo jeho premenu na osvietenský absolutizmus. V hospodárskwj oblasti začali prevládať kapitalistické výrobné vzťahy. Kapitalistické vzťahy založené na moci peňazí postupne ovládli človeka v celom jeho živote (ovplyvnili lásku, priateľstvo, rodinné vzťahy). Osobnosť sa narodila bez ochrany a začala pociťovať odcudzenosť k svetu. Cítila sa opustená, nepochopená a zbytočná. Naspokojnosť vyjadruje vzburou, revoltou. Tento nový vzťah človeka k života sa nazýva romantizmus.
Romantický hrdina: Romantická literatúra vytvorila nového hrdinu, ktorý bol v ustavičnom rozpore so súčastnou spoločnosťou. Cítil sa v nej ako osamelý cudzinec a zostal nepochopený. Osamelosť ho vedie ku krajnímu individualizmu. Len niekedy v sebe prekoná individualistické sklony a zapojí sa do spoločenskej činnosti (napr.: BYrom za národné oslobodenie, alebo Shelley v diele Prometeus) - chce pomôcč ľuďom a z našich pomerov - chce napr.: oslpbodiť zakliatu pannu (Janko Kráľ) a pod. Romantický hrdina je najčastejšie autoštylizáciou básnika, ktorý sa predstavuje ako pútnik, alebo zbojník. Ide vačšinou o výnimočné postavy, silné individuality, ktoré konajú vo vínimočných situáciach. Romantizmus ruší stavovské rozdiely medi ľuďmi. Nebojí sa vniesť do literatúry ľudí spoločensky zaznávaných. A preto i do literárneho jazuka zavádza prvky hovorovej reči, ktoré sa pred tým nesmeli používať. Nový literárny smer zdôrazňuje cit (iracionálne prvky) pred rozumom - obrat od rozumu k citom - PREROMANTIZMUS. Konflikt v romantizme spočíva v rozpore medzi snom, túžbou a skotočnosťou. V obraze skutočnosti sa porušuje klasicistická túžba po súlade a nastupuje harmónia kontrastov (ošklivosť a krása, zločinnosť a mravbé hodnoty). TÉMY: slávne činy národa v minulosti - historizmus, aj témy zo súčastnosti.
 
   1  |  2  |  3  |  4    ďalej ďalej
 
Podobné referáty
Svetový romantizmus GYM 3.0005 646 slov
Svetový romantizmus 2.9432 646 slov
Svetový romantizmus SOŠ 2.9811 3184 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.