referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Zina
Utorok, 21. mája 2024
Stratená generácia
Dátum pridania: 30.11.2002 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: tomas
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 1 566
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 5.8
Priemerná známka: 2.95 Rýchle čítanie: 9m 40s
Pomalé čítanie: 14m 30s
 
Obraz prvej svetovej vojny v tvorbe svetovej literatúry.
(Barbusse, Remarque, Hemingway, Rolland)
Analyzovať a porovnať východiskové zobrazovanie a základné ideové princípy obrazu prvej svetovej vojny.

Henri Barbusse
(1873 - 1935)
Francúzsky básnik, publicista a prozaik. Študoval literatúru a filozofiu v Paríži, bol šéfredaktorom časpisu Je Sais Tout. 1914 - odchádza dobrovoľne na front, 1917 - spolu s Vailantom Couturierom založil A. R. A. C. (Association Républicaine des Ancies Combattans - Republikánske združenie frontových vojakov), 1919 zakladá s Rollandom hnutie a časopis Clarté, združujúci inteligenciu celej Európy. Spolu s R. Rollandom organizoval medzinárodné protivojnové kongresy.(V mene spolubojovníkov sa autor rozhodne organizovať medzinárodnú solidaritu proti vojne.
Najznámejšie dielo: Oheň
Hlavná postava: desiatnik Breton.
V románe zachytáva obyčajný život vojakov. Na začiatku - mierové scény, vojaci prichádzajú na front spoznávajú sa navzájom; nevedia do čoho idú. V románe sú zachytené drsné bojové scény - autor chce odstrániť vojnu, odsudzuje tých, ktorí ju vyvolávajú. Ďalšie diela: zbierka symbolistických básní Plačky, román Peklo, prozaické diela: My ostatný, Rozličné správy, Čo bolo, bude, Listy Henriho Barbusseho žene; eseje: Svetlo v priepasti, Nôž medzi zubami; reportáže: Kati, Hľa, čím sa stalo Gruzínsko, Rusko...

Erich Maria Remarque
(1898 - 1970)
- vl. menom Erich Paul Kramer
- ako osemnásťročný spolu so spolužiakmi z gymnázia odchádza na vojnu
- bol učiteľom, žurnalistom, ale nakoniec zostal pri písaní
- po úspechu svojho prvého románu (Na západe nič nového) sa presídlil do Švajčiarska (1933) ; V Nemecku zatiaľ jeho knihy verejne pálili a odňali mu nemecké štátne občianstvo
- 1933 do New Yorku kde získal o niekoľko rokov americké štátne občianstvo; Po II. svetovej vojne žil striedavo v USA a vo Švajčiarsku kde nakoniec zomrel.
Najznámejšie diela: Na západe nič nového (Na západnom fronte kľud)
Hlavná postava: Paul Bäumer
Názov je odvodený od novinovej správy,v ktorej sa píše, že na západnom fronte sa nič nedeje, že je tam kľud, zatiaľ čo tam umierajú množstvá vojakov. Hlavným rozprávačom a zároveň hlavnou postavou je mladý Paul Baumer, ktorý sa aj so svojimi spolužiakmi (gymnazistami) dostáva na front. Sú to však ešte len deti vsadené priamo do krvavých zákopov. Vládne tu iná hierarchia hodnôt, počase sa im stáva škola smiešnou. Teraz je dôležité na koho sa môžu spolahnúť, kto vie zaobstarať proviant.
 
   1  |  2  |  3  |  4  |  5    ďalej ďalej
 
Podobné referáty
Stratená generácia GYM 2.9692 860 slov
Stratená generácia GYM 2.9686 1501 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.