referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Júlia, Juliana
Streda, 22. mája 2024
Laco Novomeský životopis
Dátum pridania: 18.02.2003 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: motkosko
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 388
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 1.5
Priemerná známka: 3.00 Rýchle čítanie: 2m 30s
Pomalé čítanie: 3m 45s
 
Najvýznamnejším predstaviteľom avantgardnej ľavicovej poézie.
Narodil sa v Budapešti. Po vzniku ČSR sa rodina presídlila do Senice. Absolvoval učiteľský ústav v Modre , krátko pôsobil ako učiteľ v Bratislave , neskoršie sa stal žurnalistom. Bol redaktorom ľavicových novín , neskôr až do rozdelenia ČSR žil dlhší čas v Prahe. V roku 1944 sa podieľal na príprave SNP. Po druhej svetovej vojne pôsobil ako politik v oblasti osvety a kultúry. Bol obvinený z buržoázneho nacionalizmu a odsúdený na desť rokov väzenia. Občiansky a umelecky bol rehabilitovaný až v roku 1963 , keď sa opäť vrátil do literatúry. Zomrel v Bratislave.
Prvé básne uverejňoval začiatkom dvadsiatych rokov v časopisoch Vatra , Svojeť , a Nový rod. Dlhší čas sa pulikačne viazal na časopis Mladé Slovensko. Novomeského tvorivé začiatky ovplyvnil jednak civilizmus amerického básnika W. Whitmana , česká proletárska poézia , predchnutá duchom kolektivizmu , z nej najmä J. Wolker , a ruskí básnici V. Majakovskij a S. Jesenin. Hoci bol členom KSČ , v jeho tvorbe sú vždy na prvom mieste umelecké aspekty.
V prvotine Nedeľa sú popri množstve sociálne ladených veršov aj básne vyslovene melancholické , plné osobných smútkov , ale aj úžasu nad svetom , v ktorom boli silní a slebí , v ktorom nik nezastená z detského pozdravenia.
Už tu prejavil silnú stránku tvorivej osobitosti - zmysel pre účinnú básnickú skratku a pôsobivé prežívanie plynutia času.
Vo viacerých básňach debutu Slúžka , Noc , Nedeľa , Fiasko sa prechyľuje k príbehovosti , začleneniu epických motívov do lyrického tkaniva svojej poézie , využíval apollinairovské pásma a črty poetizmu , ktoré prehĺbil v zbierke Romboid. Túto venoval pamiatke Janka Kráľa. Vyjadruje tu smútok nad jeho sociálnymi protikladmi v súzvuku so svojim ľavicovým presvedčením.
V zbierke Otvorené okná sa mu podarilo posilniť avantgardnú a sociálnu tvorbu. Zbierka obsahuje intímne ladené verše Noc v stráni a verše s témou domova Slávny slovenský cmiter.
Cyklická báseň Stretnutia je slovenskou sociálnou epopejou , v ktorej básnik stvárnil tému slovenských hrobov , rozsiatych po bojiskách 1. svetovej vojny , ako aj hrobov slovenských vysťahovalcov roztrúsených po celom svete.
Zbierka Svätý za dedinou , ktorá vyšla v Prahe obsahuje básne so španielskou tématikou.
 
   1  |  2    ďalej ďalej
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.