referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Servác
Štvrtok, 13. mája 2021
Zhrnutie (5. ročník)
Dátum pridania: 30.03.2003 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: geojanka
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 1 506
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 5.9
Priemerná známka: 2.94 Rýchle čítanie: 9m 50s
Pomalé čítanie: 14m 45s
 
Zhrnutie piateho ročníka

Ľudové piesne: sú výtvorom neznámeho autora. keďže sa spočiatku zachovávala len ústnym podaním, dnes ju už v pôvodnej podobe nepoznáme. Hovoríme, že je kolektívnym výtvorom.Sú významným prejavom duchovného života každého národa, vznikali od najstarších čias a pri rôznych príležitostiach, preto poznáme niekoľko druhov ľudových piesní: uspávanky, ľúbostné, zbojnícke, pracovné (trávnice, pastierske, valašské, banícke), obradové, regrútske a vojenské, žartovné.Sú zväčša lyrické a stali sa základom pre umelú poéziu. Koledy: sú obradové piesne, ktoré vznikli v predkresťanskom období. Viazali sa najmä k výročným sviatkom zimného slnovratu. Prebralo a obľúbilo si ju kresťanstvo. Koledy sa stali pevnou súčasťou Vianoc, vítania Nového roku. Náboženské prvky sa miešali s prvkami svetskými, preto niektoré obsahujú zaklínadlá, v ktoré ľudia verili a dúfali, že sa stanú skutočnosťou.
Zľudovelá pieseň: je umelá pieseň, ktorej autora poznáme, vyjadruje cítenie ľudu, má formu ľudovej piesne a ľud ju prijal za svoju. Za to, že sa nám ľud. piesne zachovali dodnes, vďačíme zberateľom, ktorí putovali po Slovensku, zbierali a zapisovali piesne a vydali ich knižne. Medzi najznámejších patria: Ján Kollár, Andrej Halaša, Mikuláš Schneider-Trnavský, Viliam Figuš-Bystrý, Karol Plicka.
Poézia nonsensu: nezmysel v literatúre sa volá nonsens. Nonsens v ľudových slovných hračkách a riekankách upútal mnohých autorov nielen u nás, ale aj vo svete: Lewis Carroll: Alica v krajine zázrakov
Ľubomír Feldek: Hra pre tvoje modré oči
Miroslav Válek: Panpulóni
Štefan Žáry: Možné nemožnosti
Tomáš Janovic: O cestovaní nosa dlhonosa z paneláku na Island
Hádanky: skryto (v inotaji) pomenúvajú predmety alebo javy na základe ich vonkajších znakov, vnútornej podobnosti alebo inej súvistlosti. Tieto pomenovania sú vždy spojené s otázkou, na ktorú treba odpovedať.
Príslovia: sú krátke ľudové výroky, z ktorých vyplýva poučenie.
Porekadlá: hoci sa veľmi podobajú prísloviam a výstižne vyjadrujú životnú skúsenosť, nemajú poučný význam.
Pranostiky: sú súčasti ľudovej slovesnosti. Vznikli na základe dlhého pozorovania prírodných javov, ktoré neskôr ľudia zovšeobecnili.
Rozprávky: krátke epické útvary s jednoduchým dejom, z generácie na generáciu sa zachovávali najprv rozprávaním – tradovaním. Neskôr, aby sa zachovali pre ďalšie generácie, zberatelia začali rozprávky zapisovať a vydávať ich knižne.
 
   1  |  2  |  3  |  4  |  5    ďalej ďalej
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.