referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Tatiana
Streda, 1. februára 2023
Liturgia Veľkej Moravy (SOČ)
Dátum pridania: 23.04.2003 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: palcipalci
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 5 526
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 20.2
Priemerná známka: 2.94 Rýchle čítanie: 33m 40s
Pomalé čítanie: 50m 30s
 
ÚVOD

Na prednáškach o cirkevných dejinách, pokiaľ sa hovorilo všeobecne, získaval som pocit pokoja. Keď sa začala preberať byzantská misia na Morave v 9. storočí, začal som byť vnímavejší. Išlo o misiu, ktorej obrad sa tu na východnom Slovensku praktizuje. Pretože dejiny tejto miestnej Cirkvi sa po založení uhorského kráľovstva odsunuli na vedľajšiu koľaj a nastúpil na prvé miesto latinsky obrad, ostali sme gréckokatolíci v Uhorsku – „v tieni“.
Preto som si zvolil túto tému, lebo v časoch po založení Matice slovenskej v minulom storočí sa o tom začalo písať. Vtedajší Slováci – národovci sa prihlásili k cyrilo - metodskej tradícii. No tento historický pohyb udusila plánovitá maďarizácia. A gréckokatolícke biskupstvá v Mukačeve a v Prešove nevyvinuli nijaký povšimnutiahodný elán. Preto dodnes nemáme solídne dejiny gréckokatolíkov. Takýto historický elán potrebuje historický výskum starého Uhorska a vatikánskych archívov. Poúnijné fondy z archívu Urbaniány sú už vyexcerpované. A preto si myslím, že to čo je naše, si treba aj obrániť. Veď nenadarmo Cyril a Metod zostavili pre našich predkov jazyk a liturgiu blízku reči našich predkov, ktorý dovtedy boli pre okolité národy pohanským národom. Ja som gréckokatolík a veľmi rád poznávam svoju identitu a chcem, aby ju spoznali aj tí, čo sú tiež gréckokatolíci a ešte nevedia, alebo si mýlia svoju identitu. Nech táto moja práca im všetkým poslúži na to, aby vedeli, že tá naša minulosť je pestrá a bohatá. Chráňme si, čo je naše a nedopusťme, aby ešte po tom všetkom túto našu identitu niekto popieral, ako to bolo doteraz a je žiaľ i v dnešnej dobe napriek toľkým dôkazom. Pripravené práce na vydanie Dejín gréckokatolíckej cirkvi sú ukončené a viem, že k miléniu vyjdú knižne.Moja práca sa venuje uhorskému obdobiu.

1./ Aká liturgia sa používala na Morave a v Uhorsku.
2./ Konštantínova hlaholika na Morave.
Či bol Konštantín biskupom ako hlava byzantskej misie
3./ Obdobie po zániku Veľkej Moravy až po Užhorodskú úniu.
ObsahÚvod 2

I. Aká liturgia sa používala na Veľkej Morave 3

II. Konštantínova hlaholika na Veľkej Morave. Či bol Konštantín biskupom a hlava 6 byzantskej misie
2.1 Konštantínova hlaholika 7
2.2 Cyril a Metod v Ríme u Hadriána 7
2.3 Či bol Konštantín - Filozof biskupom 8
2.4 Argumenty sa dajú zhrnúť v časovej následnosti 8

III.
 
   1  |  2  |  3  |  4  |  5  |  ďalej ďalej
 
Zdroje: 1. V. Judák, E. Čelková: Prehľadné cirkevné dejiny. Lúč, Bratislava, 1996, 2. J. Hnilica: Svätí Cyril a Metod, Alfa, Bratislava, 1990, 3. Kolektív: Veľkomoravské legendy a povesti, Tatran, Bratislava, 1977, 4. H. Gstrein: Kyrill und Method Verlag st. Gabriel, Hődling, Wien, 1985, 5. O.R. Halaga: Slovanské osídlenie Potisia a východoslovenský gréckokatolíci, Košice, 1947, 6. M. Fedor: Spolupatróni Európy, Košice, 1990, 7. J. M. Veselý: Co dáva Velehrad Europě, MCM, Olomouc, 1994, 8. J. M. Veselý: Svatoklimenstký listinář, KA, Řím, 1967
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.