referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Gertrúda
Štvrtok, 19. mája 2022
Alexander Sergejevič Puškin životopis
Dátum pridania: 03.05.2003 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: feedro
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 598
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 2.3
Priemerná známka: 2.95 Rýchle čítanie: 3m 50s
Pomalé čítanie: 5m 45s
 
26.mája sa v Moskve narodil A.S. Puškin. Svoje detstvo charakterizuje takto:
,,Bol som živý, lenivý prchký, no citlivý a ctižiadostivý, každý sa miešal do mojej výchovy a nikto si ku mne nevedel nájsť prístup.” Jeho vzťah k rodičom bol veľmi odmeraný.
Rodičovskú lásku stará matka Mária Alexejevna Hannibalová a nevoľníčka – opatrovateľka Ariana Rodiovna Matvejejovova, ktorá v ňom prebudila záujem o ľudovú slovesnosť. V roku 1806 sa presťahovala rodina Puškinovcov do Zacharova. Od r.1811 je žiakom lýcea
v Cárskom Sele, dnes Puškino. Kládli tu dôraz na vzdelanie mládeže, zvlášť určené na úsek štátnej služby. Už ako 8 – ročný písal krátke epigramy a komédie na svojich učiteľov
vo francúzštine.Za začiatok svojej literárnej tvorby považuje práce, ktoré napísal ako
13 – ročný. V roku 1814 napísal najlepšiu báseň lyceálnych rokov – Rozpomínania, ktorú takto vysoko ocenil významný súdobý básnik G.R. Deržavin: ,,Ajhľa, kto ma vystrieda!”
Profesori Puškina hodnotili ako žiaka bystrého, chápavého, nadaného, vtipného ale nedostatočne usilovného, roztržitého a náhlivého. Roku 1816 sa stál členom Arzamasu – pokrokového, literárneho združenia, kde sa zoznámil s významnými básnikmi V.A. Žukovským a P.A. Viazemským. Od r.1817 v združení pôsobili v združení dekabristi, do ich pololegálnej agitačnej práce sa zapájal aj Puškin - písal pre nich pod pseudonymom ,,Sverčok” Roku 1818 sa Arzamas rozpadol. Po skončení lýcea sa usadil v Petrohrade.
Vo svojom novom bydlisku sa zblížil s ďalšími významnými básnikmi – A.S. Gribodojevom, D.V. Davydovom, N.I. Gnedičom.. V tomto čase napísal ódu Voľnosť ktorá malá veľký revolučný vplyv na jeho súčasníkov.
1818 – dielo Rozprávky namierená proti cárovi Alexandrovi I., v ktorom ho obviňuje z ľahostajnosti a urazenia Ruska. Puškinovo zmýšľanie sa zhodovalo s ideológiou dekabristov, ktorí súčasnú kritiku Ruska spájali aj s konkrétnymi plánmi prevratu.
Neskôr sa pridal do ilegálneho literárneho spolku Zelená lampa V r. 1820 napísal poému Ruslan a Ľudmila, ktorou otvoril novú kapitolu vo vývine ruskej literatúry – dokázal spájať osobitosti rozličných žánrov. Pre svoje názory sa stal v Petrohrade nebezpečný. Z toho dôvodu ho panovník ,,služobne preložil”.
 
   1  |  2    ďalej ďalej
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.