referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Júlia, Juliana
Streda, 22. mája 2024
Andrej Sládkovič prehľad tvorby
Dátum pridania: 05.05.2003 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: hlaváč
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 566
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 1.9
Priemerná známka: 2.97 Rýchle čítanie: 3m 10s
Pomalé čítanie: 4m 45s
 
Andrej Sládkovič

Marína – vznikla ako odozva na prežitú lásku k Márii Pištovej z B. Štiavnice kde Sládkovič pôsobil ako domáci učiteľ. Sládkovič v tejto skladbe podobne ako Kollár spojil osobné šťastie s národnostnými otázkami.
Rozdiely:
1) Kollár v slávy dcére o slovanstve Sládkovič v Maríne o Slovensku
2) Mína je abstraktná bytosť Marína je konkrétna živá žena je opísaná obe sú pre autora ideál
3) Slávy dcéra je písaná v slovakizovanej češtine Marina v štúrovčine
4) Kollár delí lásku k žene a lásku k vlasti Sládkovič spája lásku do jedného citu


Sládkovič tu nechce vyrozprávať príbeh svojej lásky, ale zobrazuje tu svoj sen o svete a živote v ktorom vládnu pravda, láska a krása. Hľadanie krásy je základným prvkom ktorí celú báseň zjednocuje. Pričom symbolickým vzorom tejto osobnosti je Marína.

Detvan
Je lyricko-epická skladba v ktorej autor objavuje krásu slovenskej prírody, slovenského ľudu a kultúry. Skladba sa skladá z úvodnej básne a piatich spevov. Úvodná báseň sa volá Vrstovník. Autor opisuje lásku k národu k rodnému kraju a vyjadruje túžbu po slobode ľudu.
Hlavné postavy: Martin Hudcovie jeho milá Elena a kráľ Matiáš (Matej Korvín)
1. spev Martin autor opisuje krásu slovenskej prírody. Opisuje svoju rodnú Poľanu. Tam sa Martin narodil a vyrastal. Za dedinou sa hrajú dievčatá, príde k nim Martin a tancuje s krásnou Elenou a zaľúbia sa do seba. Zrazu Martin uvidel ako nad horou letí sokol a chce zaútočiť na malého zajaca. Martin svojou valaškou zabije sokola. Zoberie ho a ide za svojimi kamarátmi.
2. spev Družina – Martin večer prichádza k družine Detvanov , ktorí sedia okolo vatry. V lese sa skrývajú dvaja muži, ktorí sa rozprávajú o krásnej Elene bývajúcej v dedine, sú to zbojníci. Rozhodnú sa že Elenu unesú. Medzi tým Martin ukazuje kamarátom sokola a vtedy zistí že sokol má na nohe značku. Podľa ktorej zistí že sokol patrí kráľovi Matyášovi, ktorý chodí na poľovačky do tohto kraja. Keď sa Martin nad ránom vracal domov začuje Elenin plač. Prepadne zbojníkov zachráni Elenu ale jedného zbojníka zabije.
3. spev Slatinský jarmok v úvode autor hovorí o hrdinských činoch kráľa Matyáša, ktorý sa so svojou družinou vyberie na jarmok pozrieť na obyčajný ľud. Martin príde za kráľom prizná sa že mu zabil sokola aj zbojníka. Porozpráva kráľovi aj o krásnej Elene.
 
   1  |  2    ďalej ďalej
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.