referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Miroslava
Nedeľa, 5. apríla 2020
Janko Kráľ prehľad tvorby
Dátum pridania: 05.05.2003 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: hlaváč
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 255
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 0.9
Priemerná známka: 2.98 Rýchle čítanie: 1m 30s
Pomalé čítanie: 2m 15s
 
Jeho tvorba sa vyčleňuje spomedzi ostatných štúrovcov, lebo jeho poézia je dokladom jeho osobných pocitov, kým ostatní štúrovci stavajú tvorbu na konflikte.
My obrancovia vlasti – oni neprajníci a utláčatelia
Ja kladná postava, pokojné stránky osobnosti – Ja rebel burič
Kráľ čerpá z ľudovej slovesnosti ale jeho poézia má vlastný obsah, ktorý je výpoveďou o jeho konkrétnych skúsenostiach. Janko Kráľ vyjadruje svoje vlastné tragické pocity zúfalstva, súženia a osamelosti. Písal predovšetkým piesne a balady. Balada: Zakliata panna vo Váhu a divný Janko.
Prvá časť opisuje kraj pri Váhu, kde žijú dvaja starí a milí ľudia rodičia divného Janka. Druhá časť – všetci ľudia idú do kostola iba Janko sa túla, počuje pieseň o zakliatej panne ktorá sa zjavuje naúsvite, pláva vo vode. dopoly ryba dopoly človek. Zachrániť ju môže iba mládenec čistého srdca. Ktorý si prevráti oblečenie a skočí za ňou do vody. Tretia časť – pastieri nájdu pri rieke telo Janka, ktorý si zabudol prevrátiť časť oblečenia, preto zomiera. Skladba teda končí tragicky. Jankov hrdinský čin bol neúspešný.
Symboly: zakliata panna symbolizuje zakliate Slovensko, ktoré je už veľa rokov pod nadvládou Nemcov a Maďarov.
Divný Janko – symbolizuje mladú štúrovskú generáciu a jej snahy o spoločenské zmeny v krajine.
Charakteristika hrdina – kráľov hrdina je rebel búri s a proti všetkému okolo neho ale jeho sny a túžby narážajú na nepochopenie okolitým svetom on ale chce vziať osud do vlastných rúk je schopný prijať za svoje konanie zodpovednosť ale vyžaduje absolútnu slobodu konania. Ďalšie balady. zverbovaný, zabitý, bezbožné dievky, kríž a čiapka
Piesne. Moja pieseň, pieseň bez mena, jarná pieseň.
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.