referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Bohuš
Pondelok, 27. januára 2020
Môj názor na stredovek
Dátum pridania: 13.12.2003 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: ashleinka
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 715
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 2.4
Priemerná známka: 2.95 Rýchle čítanie: 4m 0s
Pomalé čítanie: 6m 0s
 
Doteraz som veľmi neuvažovala o stredoveku. Je tu jedna vec, ktorá sa dejinami vlečie už od pradávna a ja sa snažím ju pochopiť, no nejde to. Od pradávna až do dnešných dní celé dianie vo svete veľmi ovplyvňuje násilie a nenávisť. V stredoveku sa nenávideli národy, teraz sa nenávidia rasy. Myslím, že sa odvtedy veľa nezmenilo. Veď už len za začiatok stredoveku sa považuje r.476, čo je zánik Západorímskej ríše. Rozpadla sa preto, že rimania neubránili germánskym kmeňom. Myslím že vždy, keď je moc v rukách jednotlivca, nemôže sa diať nič dobré. Takmer všetky víťazstvá v dejinách sa pripisujú panovníkom, ktorí vtedy vládli. Každý z nich však vedel poslať bezbranných ľudí do vojny a prizerať sa na nich odniekiaľ z bezpečia. Pre panovníkov tí úbohí vojaci boli iba figúrkami v hre a bolo im jedno, ktorú im súper vyhodí. Ďalšia vec, ktorá mi nejde do hlavy sú križiacke výpravy. Prečo kresťanom tak veľmi záležalo na dobytí Jeruzalema? Mohli ostať doma a mať pokojný život. Vlastne ani neviem ako mohli bojovať s krížom na hrudi, pretože porušovali Božie prikázanie: Nezabiješ. Myslím,že križiaci vtedy bojovali pre panovníka a kvoli svojej hrdosti a nie pre Boha.
Ale ako sa hovorí všetko zlé je na niečo dobré. Ja osobne neviem čo by som robila bez križiackych výprav, pretože križiaci priniesli do Európy mnoho dôležitých vecí, ako napríklad rúž, ktorý vtedy používali aj na líca a hennu na farbenie vlasov. Priniesli aj ďalšie veci. Leštené kovové disky nahradili sklenené zrkadlá a ženy dokonca začali používať parfumy na navoňanie šiat aj tela. Do módy prišla čistota.
Navyše moslimovia boli vynikajúci chirurgovia, ktorí sa vyznali v používaní rastlín a bylín. Vyrábali rôzne lieky a an zmiernenie bolesti pri operáciach používali ópium a myrhu. Križiaci sa teda podučili aj zdravotníctvu.
Na niektoré choroby bohužiaľ lieky nepoznali a tak veľa ľudí podľahlo moru. Ľudia, ktorí boli schopní využiť ešte aj čiernu smrť a katapultovať mŕtvoly za hradby nepriateľa boli fakt strašní surovci. Ja by som sa asi ani nestihla nakiziť, pretože by som asi umrela na následky infarktu ak by som vedľa mňa uvidela mŕtvolu. Lenže v stredioveku bola smrť bežnejšia a ľudia si na ňu zrejme zvykli. Pravdepodobne nedodržiavali hygienu, no pokladali to za normálne. Keby saa niekto z dnešnej doby dostal v čase späť do stredoveku, asi by tam dlho
nevydržal, pretože by podľahol nejakej chorobe. Vtedy boli ľudia odolnejší. Myslím si, že aj cirkev sa veľmi zmenila.
 
   1  |  2    ďalej ďalej
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.