referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Zora
Sobota, 22. januára 2022
Zakynthos (rečnícky prejav)
Dátum pridania: 08.01.2004 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: demo
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 351
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 1.3
Priemerná známka: 2.97 Rýchle čítanie: 2m 10s
Pomalé čítanie: 3m 15s
 
Medzi najobľúbenejšie grécke ostrovy, ktoré každoročné navštívi množstvo turistov patrí i ostrov Zakynthos – zvaný Zante.

Zante leží v Ionskom mori a je súčasťou ionskeho súostrovia. Svojou rozlohou je 3 najväčším a súčasne najjužnejším ostrovom z tejto skupiny ostrovov. Napriek tomu nie je husto osídlený, ale keďže hneď po Korfu je najnavštevovanejší, od mája do októbra sú jeho pláže preplnené turistami z celej Európy. Domácemu obyvateľstvu to však neprekáža, keďže turizmus je ich hl. zdrojom obživy.
Už v dávnych dobách Zante lákal krásami svojej prírody – priezračným morom, horami i kopcami zarastenými píniovými lesmi. na jar je plný kvetov a i v lete ostáva príjemne zelený vďaka olivovým sadom a vinohradom. Nie nadarmo ho starí Benátčania nazývali „Kvet východu“ či ostrov vôni.

Zante je zaujímavý aj svojou rozmanitosťou. Pre milovníkov dlhých piesčitých pláži s výborne vybudovanými turistickými strediskami je určená V – časť ostrova, obrátená k Peloponézu.
Na Z- strane si zase nájdu svoje miesto tí, ktorí sú radšej bokom od turistického ruchu a ktorí radi oddychujú na osamelých plážach, ponúkajúcich intimitu a romantiku.

Azda najväčším magnetom celého ostrova je pirátska zátoka – Navaggio. je to pláž s bielym pieskom ležiaca medzi obrovskými skalami, s tyrkysovým morom a so stroskotaným pašeráckym vrakom.
Celá táto scenéria pôsobí gýčovo, ale denne sme kvôli tomu prichádza množstvo lodí s turistami.
Zante je tiež jedinečný výskytom vzácneho druhu obrovskej stredomorskej korytnačky Carreta – carreta, ktorej pancier má priemer až 1 meter.

Ostrov vás tiež uspokojí ak chcete spojiť pobyt pri mori s poznávaním histórie.
Nachádza sa tu množstvo starých kláštorov, zdobených ikonami. v jednom z nich dokonca žil aj patrón ostrova sv. Dionis.
Kvôli pamiatkam sa oplatí na chvíľu opustiť ostrov a preplaviť sa na pevninu, kde sa nachádza Olympia – miesto vzniku olymp. hier. Môžete si tu zabehať na starom olympijskom štadióne, či odfotiť sa na mieste, kde sa tradične ešte dnes zapaľuje olympijsky oheň.

O tom, že Gréci sú ľudia priateľský a ktorí sa radi zabávajú sa môžete presvedčiť v jednej z mnohých kaffetérii či taviarni roztrúsených po celom ostrove.

A preto keď si ako cieľ svojej dovolenky vyberiete Zakynthos, odídete odtiaľto s množstvom nezabudnuteľných zážitkov a s chuťou vrátiť sa.
 
Podobné referáty
Zakynthos (rečnícky prejav) SOŠ 2.9795 474 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.