referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Justína
Nedeľa, 14. apríla 2024
Človek je tvorcom a súčasťou prírody (výklad)
Dátum pridania: 27.01.2004 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: zemanstanislav
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 359
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 1.4
Priemerná známka: 2.94 Rýchle čítanie: 2m 20s
Pomalé čítanie: 3m 30s
 
Pred 65 miliónmi rokmi vznikal postupným vývojom život na modrej planéte zvanej Zem. Počiatok zrodenia prvého organizmu bol prvým krokom k vývinu človeka. Tak ako všetky organizmy, tak i človek je súčasťou prírody. Človek, zvieratá i rastliny majú veľa spoločných vlastností, akými sú napríklad: rozmnožovanie, pud sebazáchovy, rodičovstvo, bolesť, zármutok, radosť a veľa iných.
Funkcia a dôležitosť rastlín i živočíchov je v prírode aj pre nás ako súčasť prírody nenahraditeľná. Rastliny obsahujúce zelené farbivo chlorofyl produkujú životne dôležitý biogénny kyslík, upravujú pomery ovzdušia, absorbujú nečistoty, zadržujú v zemi vlahu svojimi koreňmi. Rozkladom odumretých tiel rastlín vzniká pôda, ktorú zároveň rastliny spevňujú svojimi koreňmi a bránia tak erózii (odnosu pôdy vetrom, vodou…). Rastliny sú potravou a príbytkom živočíchov i človeka. Živočíchy ako konzumenty (požierači organických látok) svojím metabolizmom pomáhajú rozkladať látky v prírode, poskytujú si navzájom potravu a sú potravou i pre nás. Spolužitím rastlín i živočíchov sa vytvára rozmanitosť prírody. Za tisícročia ich spoločnej existencie sú poprepájané navzájom rôznymi väzbami vyplývajúcimi z ich odlišných funkcií. Jeden organizmus poskytuje druhému bydlisko, inému potravu, tretieho sám požiera, pri štvrtom rád žije...
Niektorí ľudia tvrdia, že vyhynutie živočícha patrí k prirodzenému vývoju, že neskôr by živočíchy vyhynuli i bez ľudského pričinenia.
 
   1  |  2    ďalej ďalej
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.