Tento článok bol vytlačený zo stránky https://referaty.centrum.sk

 

O konope (rétorický prejav)

Vážení prísediaci...

Pestovanie Konopy Siatej, či odborne Cannabis Sativa je v súčasnosti veľmi aktuálnym problémom. Pre niekoho môže byť táto téma spoločenským tabu, aj preto že pestovanie konopy u nás hraničí aj zo zákonom. A preto, by sa mala o probléme viesť diskusia, aby sa odhalili nielen riziká, ale i pozitíva tejto rastliny.
Táto bylina bola obľúbená v stredoveku ale aj v staroveku. Jej účinky sú známe už viac ako 4000 rokov. Prvopočiatky využívania jej zázračných vlastností boli v centrálnej a východnej Ázii. Tu ju považovali za dar bohov, preto ju sprvu používali lekári vysokých predstaviteľov alebo kňazi pri rituáloch. Neskôr sa rozšírila po celom svete aj medzi bežných smrteľníkov. Napríklad americký spisovateľ Lewis Carrol, tvorca Alice v krajine zázrakov zožal úspech len vďaka nej. Ale aj Budha sa živil konopou viac ako šesť rokov až do zjavenia štyroch veľkých právd budhizmu.
Ale dnes je všetko inak – pestovanie je zakázané vo väčšine krajín sveta. No prečo? Mnohí ju zaraďujú medzi drogy, pretože obsahuje THC, to jest Tetrahydro-cannbinol –psychoaktívnu látku, ktorej častým užívaním môže vzniknúť psychická závislosť. Na druhej strane však nenarušuje sebakontrolu ako alkohol. V primeraných množstvách môže vyvolať intenzívnejšie sústredenie sa, ktoré možno využiť aj k rozvíjaniu predstavivosti, duchovnej relaxácií, či napísaniu nejakého literárneho alebo hudobného diela.
Nielen v posledných desaťročiach boli medzi ľuďmi šírené fámy, že zabíja neuróny v mozgu a poškodzuje pamäť viac než alkohol alebo škodí pľúcam viac než cigarety. Všetky tieto tvrdenia však moderní lekári a farmaceuti už vyvrátili. Vkladajú do nej veľké nádeje a veria, že v modernej medicíne sa využijú vo väčšej miere aj jej antibiotické a analgetické účinky. Nevídané úspechy vykazuje pri liečbe TBC, parkinsonovho syndrómu, zeleného očného zákalu a pokročilých štádiách AIDS a rakoviny. Ale najväčší prínos by mohla mať ako náhrada dnešných liekov s nepríjemnými vedľajšími účinkami.
Konope je aj širokospektrálna technická plodina na výrobu lacnejšieho papieru, biomasových palív, lán, izolácií, dreveného uhlia, metanolu alebo na vykurovanie či získavanie elektrickej energie a to je len časť, lebo podľa istej americkej organizácie je ich viac než jedenásťtisíc. Významnou sa môže stať aj v potravinárstve. Z jej semien neobsahujúcich THC sa dá vytvoriť múka, pečivo, sušené mlieko, cestoviny, jedlý olej, margarín či nápoje ako sú čaj, pivo, víno a rôzne destiláty.

Všetky tieto produkty sú veľmi zdravé pretože obsahujú zriedkavo sa vyskytujúce vitamíny F a J a všetkých 8 esenciálnych aminokyselín, ktoré naše telá nedokážu vyrobiť.
U nás najznámejším bolo využitie v textilnom priemysle. Na tieto účely bola vyšľachtená na našom území Rastislavská odroda. Napríklad najbližší spracovateľský závod bol do ´85 v Chynoranoch. S konope sa dajú vyrábať hrubé, tenké či jemné vlákna, ktoré môžu byť až 4,5 metra dlhé, pričom bavlnené len 2 centimetre. Konopné vlákna sú dokonca aj 8-krát pevnejšie v ťahu a minimálne 2-krát trvácnejšie než bavlnené. Na pestovanie je nenáročná, lebo nepotrebuje skoro žiadne chemické hnojivá či pesticídy. Vyrastie v akejkoľvek pôde a vo väčšine klimatických pásiem. Osvedčili sa aj protiérozne vlastnosti jej koreňového systému. Nevyčerpáva pôdu a na jednom mieste sa môže pestovať aj 20 rokov po sebe. Aj preto je dnes považovaná za jednu z najekologickejších rastlín na našom svete.
A tak sa pýtam, nemal by sa zmeniť zákon a využiť jej pozitíva, na oživenie hospodárstva alebo v našom bežnom živote?.

Koniec vytlačenej stránky z https://referaty.centrum.sk