referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Konštantín
Nedeľa, 19. septembra 2021
Čaj - nápoj starých Číňanov!
Dátum pridania: 03.05.2004 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: stanley44
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 519
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 1.8
Priemerná známka: 2.96 Rýchle čítanie: 3m 0s
Pomalé čítanie: 4m 30s
 
Čaj - nápoj starých Číňanov!

Podľa jednej legendy poznali Číňania čaj už v roku 2737 pred naším letopočtom, keď sa čínsky cisár Šen Nung, vydal do lesa. Meditoval pri ohni, kde si varil vodu. V tom zavial vietor a z neďalekého kríka strhol so sebou niekoľko suchých lístkov, ktoré spadli do kotlíka s vodou. Za-krátko sa vzduchom niesla neznáma, lahodná vôňa, ktorá donútila cisára aby sa napil. Cisár bol veľmi prekvapený ako mu nápoj zachutil...


Čaj!.......je príjemný a obľúbený nápoj, ktorý prináša každodenné potešenie miliónom ľudí na celom svete. Má silný osviežujúci účinok, takže sa výborne hodí, keď potrebujeme podať mimoriadny pracovný výkon. Čaj obsahuje látky, ktoré pomáhajú predchádzať veľkému množstvu chorôb.

V dnešnej dobe existuje niekoľko druhov čajov: zelený čaj, biely a žltý čaj, čaj Oolong, čierny čaj, čaj Pu-er, himalájske čaje a iné

Zelený čaj chráni organizmus pred niekoľkými druhmi rakoviny a kardiovaskulárnymi chorobami. Okrem toho čaj obsahuje veľa vitamínov a fluoridy.

Biele a žlté čaje sú veľmi vzácne a lahodné. Pestujú sa rovnako ako čaje zelené, iba na niektorých miestach. Sú vysušované slnkom alebo pražené na panvách vo veľkých závodoch. Neustále miešané, aby bolo zaručené rovnomerné vysušenie a jednotná farba. Čaj Oolong. Je to zvláštny čaj, veľmi voňavý a má výnimočnú chuť. Tento čaj je vyhľadávaný kvôli svojej červenej farbe pripomínajúcej železo.

Čiernym čajom sa v Číne hovorí červené. A to kvôli tomu, že sa z nich získava nádherný tmavočervený nápoj. Tieto čaje sa najčastejšie dovážajú zo Srí Lanky a Indie. Čaj Pu-Er je výhradne čínsky čaj so zvláštnou akoby zatuchlou vôňou, ktorú v ňom spôsobujú baktérie. Často sa mu hovorí čínsky penicilín. Niekedy máva červenú farbu, ale väčšinou je hnedý až čierny a pripravuje sa z neho tmavý silný nápoj. Himalájske čaje sa pestujú na najvyššie položených čajových plantážach pri svahoch Mount Everestu. Sú to čaje mimoriadne jemné a kvalitné.


Toľko k rozdeleniu. Teraz by som vám chcela povedať niečo k účinkom čaju na ľudské telo a organizmus.

Bolo dokázané, že pitie čaju pred tučným jedlom a po ňom zabraňuje zvyšovaniu tukotvorných lipidov. Zaujímavý je taktiež účinok čaju Pu-Er. Predáva sa bežne ako čínsky „čaj na chudnutie“. Ten, kto ho bude piť tri mesiace, vraj zhodí viac ako šesť kilov. Aj mnoho zubárov doporučuje pitie čaju. V niekoľko šálkach silného čaju je obsiahnutá denná dávka fluoridu, potrebná pre ľudský organizmus.
 
   1  |  2    ďalej ďalej
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.