referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Rudolf
Streda, 17. apríla 2024
Charakteristika a opis osoby
Dátum pridania: 17.05.2004 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: saurion
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 380
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 1.2
Priemerná známka: 2.87 Rýchle čítanie: 2m 0s
Pomalé čítanie: 3m 0s
 
Povedať: „Napíš charakteristiku osoby ktorú si vyberieš,“ je ľahké, len vybrať si ju, to je už trochu ťažšie. Ja som sa po dlhom uvažovaní rozhodla pre môjho starkého.

Ak by ste niekedy navštívili Rajec a zablúdili ste na Ulicu Obrancov Mieru, potom by vášmu pohľadu nemohol uniknúť aj napriek svojmu veku výborne vyzerajúci a udržiavaný dom s manzardou, v ktorom býva môj starký so starkou.

Ak zazvoníte na zvonček u bráničky, príde Vám otvoriť milý, usmievavý starší pán. Je to náš starký. Má nízku a aj napriek jeho veku veľmi čulú postavu. Jeho nohy preskákali už mnohé problémy a jeho ruky sa dajú vyvážiť zlatom. Na jeho oválnej tvári nájdeme vrásky radosti, ale aj smútku, pravdaže aj noštek ako gombičku, ústa ktoré vedia povzbudiť človeka, ale ho aj vyhrešiť. Hoci jeho oči majú v sebe ešte stále mládeneckú iskru, vlasy sa mu zafarbili striebornou farbou múdrosti. V jeho šatníku nájdeme oblečenie na každú príležitosť, no najradšej nosí pracovné nohavice a pracovnú košeľu. Na dvore za domom má dielničku kde trávi zimné večery. Prevažne tam vyrába rôzne výrobky z dreva. Avšak ani v lete sa nenudí. Má rád zvieratá. Najmä včely, ktoré sú jeho potešením a slabosťou. Nedávno si zhotovil maringotku, kde chová tieto drobné stvorenia. Keď má zlú náladu, alebo je unavený ide si k nim oddýchnuť. Ľudia ho majú radi nielen preto, že je úprimný, priateľský a bez roboty by si nevedel predstaviť život, ale aj pre jeho zážitky z detstva a z dospelosti. Svojim vnúčencom ich vypráva ako rozprávku na dobrú noc. Nie jedného poslucháča zaujal nimi tak, že ten zabudol na svoje starosti a povinnosti. Nikto sa vtedy od neho nevie odtrhnúť. Je veľmi láskavý nielen k vrúcne milujúcej manželke, ale aj k podriadeným a nadriadeným v podniku kde aj napriek svojmu dôchodkovému veku pracuje. Je katolíkom a jeho viera mu neraz pomohla z ťažkostí a trápenia. Vyštudoval strojnícku priemyslovku a teraz pracuje ako konštruktér strojov a prípravkov na výrobu prefabrikovaných dielcov pre stavebné konštrukcie. Starký tvrdí, že nieje svätý, ale ja nenachádzam na ňom žiadnu zlú vlastnosť. S veľkou láskou vychoval štyri deti, ovláda dva cudzie jazyky. Pritom je hrdým vlastencom. Starkého mám veľmi rada a keby niekto chcel, aby som ho stručne charakterizovala tak mu poviem: „Vieš aká je včela? Tak taký je môj starký.“.
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.