Tento článok bol vytlačený zo stránky https://referaty.centrum.sk

 

Biológia 3: recenzia

Biológia 3: recenzia

Keď som po prvý krát uvidel túto knihu, povedal som si: „Oh Bože opäť tá biológia...“ To si však asi povedal každý. Čo iné si táto kniha zaslúži? Bude nás predsa prenasledovať nasledujúcich desať mesiacov. Niekoho len vo dne, a niekoho určite aj v noci.

Táto kniha v skutočnosti aj vyzerá nudne. Asi tretinu predného obalu tvorí citrónovo žltý pás s veľkou bielou ‘3‘-kou. Zvyšok miesta je pokrytý hnedou farbou – ale nie len takou obyčajnou. Obrázok tvorí škála hnedých farieb (podľa všetkého sú to nervové bunky) a veľký biely nápis olemovaný čiernou farbou: ‘Biológia‘ a pod nim menší ‘pre gymnáziá‘. Čo k tomu dodať? Už len obal je nudný dostatočne na to aby nezaujal: nič pútavé, nič pestré. A tak sa s ohromne veľkou chuťou púšťam naprieč celou KNIHOU.

Keď som knihu otvoril bolo to už však oveľa lepšie. Môj dojem zo spracovania je dosť dobrý aj keď obsiahnutý text nie je dostatočný (ako pre koho - mne vyhovuje, to len naša nemenovaná pani profesorka Michalková tvrdí že stará kniha je oveľa lepšia a v tejto nič nie je) pestrofarebné obrázky upútajú nielen deti ale aj nás – veľké deti. V podstate sú pekne popísane, dobre umiestnené a prehľadné. Takže nie sú len pekné ale aj spĺňajú účel (a tu sa názorom opäť stretáme s pani prof.).

Čo sa týka obsahu knihy táto časť sa zaoberá živočíchmi, ich orgánmi, z čoho sa skladajú, ako vznikli atd atd atd. Celá kniha sa delí na päť veľkých častí. Sú to: 1. Úvod do biológie živočíchov (tá je veľmi krátka) 2 .Živočíšna bunka a tkanivá 3. Rozmnožovanie a ontogenéza živočíchov 4. Orgány, sústavy orgánov a ich funkcie 5. Etológia – správanie živočíchov. Na to aby som to mohol hodnotiť konkrétne, musel by som ju prečítať (toto je ako keby som písal recenziu na film ktorý som nevidel, alebo hru ktorú som nehral). A keďže je len koniec septembra ako ju môžem mať prečítanú? (neviem či ju budem mať prečítanú v júni) Takže táto recenzia sa nemôže zakladať na faktoch ale len domnienkach a opisoch. Takže potom nech sa niekto nečuduje, že je táto recenzia zlá, nepresná a pod.

Myslím si že text je písaný dosť jasne, nie je nijak zbytočne rovedený a je stručný, taký akurát na tvorbu poznámok a rýchleho učenia. Aj keď by som nebol proti, keby bol kratší, obrázky predsa všetko povedia... Text sa často delí na body – sú to také dôležité časti, ktoré sú takto prehľadnejšie. Medzi textom, vždy po menšom celku je nejaká problémová úloha alebo viacero úloh týkajúcich sa predchádzajúceho textu. Tieto úlohy sú však zbytočné, pretože my nestíhame ani prebrať učivo, nie zaoberať sa ešte nejakými úlohami. Ale podľa minulých častí tejto knižnej série sú dosť náročné, zbytočne namáhavé a nudné. V knihe je len málo naozaj zaujímavých častí, pri ktorých by sa človek nenudil.

Na záver by som povedal len to, že aj keď táto recenzia sa v niektorých miestach môže zdať ako opis, myslím si, že na to že som žiadnu recenziu knihy nečítal a už vôbec nepísal nie je to také zlé.
A aby som nezabudol, každá recenzia by sa mala končiť hodnotením. V porovnaní s ostatnými učebnicami by som jej dal asi tak 8,5/10

Koniec vytlačenej stránky z https://referaty.centrum.sk