referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Xénia
Utorok, 2. júna 2020
Svadobný príhovor
Dátum pridania: 04.11.2004 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: coolmarko
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 319
Referát vhodný pre: Gymnázium Počet A4: 1.2
Priemerná známka: 2.89 Rýchle čítanie: 2m 0s
Pomalé čítanie: 3m 0s
 
Milí mladomanželia, milí svadobčania, drahí priatelia

Málokedy má človek príležitosť prihovoriť sa k vám novomanželom pri takéjto slávnostnej a rozhodujúcej chvíli akú teraz prežívate. Ťažko sa vyberajú slová a skladajú myšlienky, ktorymi by sme vas chceli oslovit. Som rád, že ako váš priateľ, možem za všetkých svadobných hostí povedať niekoľko slov pri príležitosti tejto milej slávnosti, ktorej sme dnes svedkami.

Žiaden človek na svete nepozná krajšiu chvíľu ako je atmosféra svadobného obradu. Je to nádherny okamih stáť pred oltárom a vysloviť to zázračné ÁNO ktorým sa človek obrazne zaväzuje posvätit svoj život, city a lásku blízkej bytosti svojmu životnému partnerovi.

Desiatky básnikov vždy novými a originálnejšími slovnými obrazmi opisujú ten imaginárny a nehmatateľný stav duše, ktorý nás tak povznáša a ktorý nás obohacuje nevšedným poznaním.
Napriek tomu, nikto nedokáže za vás vyjadriť ten unikátny pocit, ktorým ľudia formálne ale s nádherným súhlasním ÁNO vymieňajú slobodný život za manželský zväzok.

Vaše presvedčenie, že k výberu partnera Vás viedol uprimný inštinkt, a to trvalá a večná láska by nemalo byť ničím zmarené, naopak malo by sa stať este pevnejším. Napriek nástraham ktoré prináša každodenný život, nezdarom, sklamaniam, ktorým musí každá ľudská bytosť odolávať.

Skutočnosť že svoj osud chcete spojiť, drahá Silvia a Marek, spoločným spolunažívaním, je zároveň štastím i výzvou. Štastím preto, lebo nie každému je súdené nájsť si svojho vyvoleného a nie každému je dopriate splniť svoj životný sen a stretnúť blízku dušu, drahocenného sprievodcu strastiplným životom.

V mene všetkých prítomných svadobčanov vám chcem popriať na spoločnej ceste životom iba číre, radosťou a sťastím poznačené chvíle. Vašim rodičom, ktorí sa dnes prizerali vášmu slávnostnému sobášnemu aktu urobíte nielen radosť, ale presvedčíte ich že ich úsilie vychovať múdrych, statočných a milých ľudí bolo završené úspešne.

Nikdy nedopusťte aby túžby jednotlivca prehlušili vaše spoločné záujmy. Buďte si vedomí že dávať je viac ako príjimať, že milovať je najväčší dar aký človek dostal od Boha a od prírody. Želám vám k tomu veľa štastia.
 
Podobné referáty
Svadobný príhovor SOŠ 2.9596 457 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.