Tento článok bol vytlačený zo stránky https://referaty.centrum.sk

 

Charakteristika literárnej postavy

Charakteristika literárnej postavy

Dostal som za úlohu charakterizovať literárnu postavu. Ešte nikdy som to nerobil tak sa o to teraz pokúsim. Vybral som si postavu z diela Boženy Slančíkovej-Timravy,Ťapákovci,Anču. Toto dielo ma zaujalo najmä tým,že je krátke.
Anča je jedna zo šestnástich ľúdí tlačiacich sa v chalupe Ťapákovcov. Je to tridsaťročná mrzáčka,lámka jej telo pokazila ešte keď bola malá. Nevie chodiť,len sa plazí po dlaniach a kolenách. Po driek je pekná,tvár má krásnu,ale nohy si vystrieť nemôže. Je zatrpknutá a všetku zlosť dusí v sebe. Najviac ju podpichuje jej sestra Iľa,ktorá je jej pravým opakom. Anči v rodine nikto nepovie inak ako „mrzáčka“. Anča,napriek tomu,že nevie chodiť,je šikovná krajčírka. Všetku bolesť nosila v sebe,ak ju aj prejavila,tak len vo forme zlosti a hnevu. Nedokázala byť milá. Občas síce zvykla svojmu bratovi Paľovi „otvoriť oči“ ale veľa jej to na stupnici nepridalo. Jej úsmev bol trpký a nesrdečný,skôr ho nahrádzal plač. Medzi jej nenaplnené túžby patrila aj „láska k Janovi Fuzákovi“. V záchvate nervozity jej nejeden súrodenec vynadal do všeliakých zmíj.
Autorka, podľa môjho názoru veľmi dobre podala kontrast medzi Ančou a Iľou. Anča je v diele skvelo charakterizovaná a pri čítaní tohto diela ma jej postava najviac zaujala.

Koniec vytlačenej stránky z https://referaty.centrum.sk