referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Alfonz
Sobota, 28. januára 2023
Dvere medzi svetmi
Dátum pridania: 24.02.2005 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: Keco
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 1 119
Referát vhodný pre: Základná škola Počet A4: 3.9
Priemerná známka: 2.95 Rýchle čítanie: 6m 30s
Pomalé čítanie: 9m 45s
 
Vo všetkých kútoch Zeme dochádza z času na čas k záhadným a nikdy nevysvetleným zmiznutiam. Zmienky o nich nájdeme v dávnych kronikách, ale aj v novších časoch. Doteraz sa ich však nikomu nepodarilo vysvetliť. Možno preto, že len málokto vzal tvrdenia zúčastnených vážne. Keď vám totiž spred očú zmizne človek, doslova sa rozplynie, nik nepátra po tom, ako, prečo a čo vôbec sa stalo, ale pošlú vás na lekárske vyšetrenie, či ste v poriadku.

K najtajomnejším prípadom tohto druhu patrí prípad Rudolfa Fenza. Už sme ho v našom časopise spomínali. Pripomeňme si dnes podrobnejšie, o čo išlo. Dňa 15. júna 1950 o 23,00 hodine na Times Square v New Yorku sa práve skončilo divadelné predstavenie. Bol príjemný večer. Zrazu bolo počuť škrípanie bŕzd a výkriky. Skupina chodcov sa zastavila. Akýsi človek vzrušene vysvetľoval davu, že ,,ten typ" sa mu zrazu objavil pred autom a on už nestačil zabrzdiť.

Na zemi ležal asi tridsaťročný muž. Bol mŕtvy. Oblečený v starosvetskom obleku, lesklých lakovkách, mal košeľu so žabó, dlhé čierne sako a cylinder. Všetko vynikajúcej kvality a vo výbornom stave. Ibaže takéto oblečenie bolo v móde v 19. storočí.

Keď prišla polícia a zisťovala, čo mal záhadný muž pri sebe, vypátrala, že išlo o nejakého Rudolfa Fenza. Medzi jeho dokladmi našli aj obálku s poštovou pečiatkou s dátumom z júna 1876... Dni ubiehali a k mŕtvemu sa nik nehlásil. Pátranie preto prevzal inšpektor Hubert V. Rihn. Ten zistil, že v telefónnom zozname New Yorku sa žiaden Rudolf Fenz nenachádza. V zozname z roku 1939 je iba meno Rudolfa Fenza juniora. Vypátral však, že tento muž, narodený v roku 1870, už dávno nežije. Ale vdova po ňom naďalej býva na uvedenej adrese. Detektív Rihn ju navštívil. Bola veľmi milá, ale nechápala, prečo za ňou prišiel, keď jej manžel je už dávno mŕtvy. Nemohol byť človekom, ktorého prešlo auto na Times Square. Nemôže byť reči ani o jej svokrovi Rudolfovi Fenzovi seniorovi, vzhľadom na vek, aký by mohol mať v kritickej chvíli. Jeho vek však približne zodpovedal veku obete. Okrem toho svokor pani Fenzovej zahynul za neobjasnených okolností v roku 1876. Pretože jeho manželka neznášala dym, vyšiel si na dvor zafajčiť cigaru a od tej chvíle ho už nik viac nevidel. Nikdy o ňom neprišla ani žiadna správa. Manželka záležitosť oznámila na polícii, ale pátranie neprinieslo žiadne výsledky.

Popletený inšpektor Rihn sa rozlúčil s pani Fenzovou a odišiel do archívu, aby si prezrel všetky správy o zmiznutých osobách v roku 1876. V spise sa skutočne nachádzalo meno 29- ročného Rudolfa Fenza. Keď ho manželka videla naposledy, mal na sebe dlhé čierne sako a cylinder. Kto bol vlastne človek, ktorého prešlo auto na Times Square v roku 1950? Išlo skutočne o Rudolfa Fenza, ktorý na chvíľu vyšiel z domu, aby si zapálil cigaru a, predvídajúc rýchly návrat, sa po vykročení ocitol v inom storočí len preto, aby skončil pod kolesami auta?

Ani po ďalších päťdesiatich rokoch nie je Fenzov prípad vyriešený... Fantázia? Ktovie? Ale takýchto prípadov bolo zaznamenaných veľa.

Rozplynul sa vo vzduchu

James Burnes bol pijan. Cez deň šil vo Warwickshire topánky a po večeroch sa opíjal. Jedného večera si vypil priveľa a priatelia mu navrhli, že ak na vlastných nohách príde do blízkej dediny Coventry, zaplatia mu ďalšiu pijatiku. Burnes stávku prijal a, motajúc sa, išiel smerom ku Coventry. Pár metrov za ním išli na koči jeho kumpáni. Vo chvíli, keď už veľa nechýbalo a Burnes by bol v Coventry, potkol sa o akýsi kameň, spadol dolu tvárou, ale nie na zem.... Vlastne sa nevie kam, pretože zmizol priamo pred očami prekvapených priateľov: rozplynul sa vo vzduchu ešte skôr, ako sa dotkol zeme. Napriek tomu, že jeho kolegovia videli celú scénu, vydali sa ho hľadať. Keď to k ničomu neviedlo, upovedomili políciu. Pátranie však takisto nič nepreukázalo. Úrady vyhlásili Burnesa za nezvestného. Bolo to v roku 1873.
 
   1  |  2    ďalej ďalej
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.