referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Leonard
Utorok, 16. augusta 2022
Životné prostredie
Dátum pridania: 19.04.2005 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: FREEDOMgirl
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 473
Referát vhodný pre: Gymnázium Počet A4: 1.6
Priemerná známka: 2.88 Rýchle čítanie: 2m 40s
Pomalé čítanie: 4m 0s
 
Vážení prítomní!
Dovoľte, aby som sa vyjadrila k celosvetovému problému, ktorý sa v posledných rokoch stal veľmi aktuálnym na celom svete. Znečistenie životného prostredia je problém, ktorý sa týka nás všetkých, a tak by nám nemal byť ľahostajný. Je dôležité, aby sme sa tejto problematike venovali už dnes a nie keď bude neskoro. Ľudia si dnes kladú vysoké nároky na seba, na okolie ale hlavne na Zem. Nie je zlé, že sa chce ľudstvo vyvíjať, ale je potrebné aby sa vyvíjalo na úkor našej planéty? Zem a aj životné prostredie zanechávame našim potomkom a oni zasa svojim. A tak sa zamyslime, ako sa správame k našej planéte a či sa naše správanie nedá zlepšiť.
Zemská atmosféra si svoj vyvážený stav udržiavala po stovky tisíc rokov, ale dnes vďaka ľudskej činnosti je tento zdroj života a ochrany vážne ohrozený. S pojmom atmosféra sa spájajú hrozby ako skleníkový efekt, globálne otepľovanie, jedovaté splodiny, kyslé dažde, alebo miznúca ozónová vrstva. Rozvoj priemyslu na celom svete narúša vyvážený pomer plynov dôležitých pre atmosféru. Medzi škodliviny zaraďujeme exhaláty, pesticídy, freóny, výfukové plyny, oxid uhličitý, plyny vznikajúce pri spaľovaní a mnoho iných.

Plyny v zemskej atmosfére zadržujú teplo zo slnečných lúčov, ktoré sa odrazili od zemského povrchu. Bez nich by bola Zem chladná a všetko živé by zomrelo. Ak sa podiel takzvaných skleníkových plynov zvýši pôsobením znečisťovania ovzdušia, zadržuje sa príliš veľa tepla a Zem sa začne otepľovať. V dôsledku otepľovania sa roztápajú ľadovce a zvyšujú sa hladiny morí. Kyslé dažde vznikajú, keď sa oxid siričitý a oxid dusíka spoja v atmosfére s vodnými parami a vytvoria kyselinu sírovú a kyselinu dusičnú. Kyslé dažde zabíjajú rastliny a zvieratá. Sú nimi ničené pralesy. Ak kyslé dažde stečú do jazier a riek prenášajú svoj jedovatý náklad ďalej a zabíjajú aj tie najmenšie formy života. Toto bol len jeden z mnohých problémov našej planéty. Medzi ďalšie problémy patrí znečisťovanie morí, divoké skládky, alebo výrub stromov z pralesov, ktoré sú zdrojom kyslíka pre celú Zem. Neuvedomujeme si, že ničením prírody ničíme seba, ľudstvo a celú planétu. Narušením rovnováhy v prírode čaká náš svet mnoho prírodných katastrof, ako napríklad nadmerné suchá a záplavy, zemetrasenia, zosuvy pôd a mnoho iných. Ak budeme ubližovať našej prírode vráti sa nám to naspäť a prinesie nám to len nešťastie a utrpenie. Ľudia nadmerne vyčerpávajú prírodné zdroje. Ak sa zamyslíme, dospejeme k záveru, že by sme mali našu planétu viac šetriť. Stačí tak málo, aby sme urobili niečo pre seba, pre našu budúcnosť a pre naše životné prostredie. Môžeme začať recyklovaním papieru, triedením odpadu, výsadbou zelene alebo využívaním alternatívnych zdrojov energie. Celosvetovo by sa tento problém mal riešiť medzinárodnou spoluprácou. Človek tvorí súčasť prírody a je za ňu zodpovedný. A tak by sme sa mali zamyslieť čo môžeme urobiť pre naše životné prostredie a začať s tým už dnes a nie zajtra keď už bude neskoro.
Ďakujem za pozornosť!
 
Podobné referáty
Životné prostredie SOŠ 2.9122 1481 slov
Životné prostredie SOŠ 2.9675 438 slov
Životné prostredie SOŠ 2.9685 367 slov
Životné prostredie SOŠ 2.9486 580 slov
Životné prostredie SOŠ 2.9337 1707 slov
Životné prostredie 2.9482 448 slov
Životné prostredie 2.9175 474 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.