referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Aurel
Pondelok, 25. októbra 2021
Slávnostný prejav k 60. výročiu SNP
Dátum pridania: 28.04.2005 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: Edo1986
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 269
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 1.1
Priemerná známka: 2.92 Rýchle čítanie: 1m 50s
Pomalé čítanie: 2m 45s
 
Zišli sme sa dnes na slávnostnom akte, aby sme si pripomenuli významné 60. výročie SNP, ktoré je zapísané v dejinách Slovenského národa.
Práve v týchto dňoch si vo všetkých regiónoch našej domoviny pripomíname slávnostné výročie týchto udalostí. Teší nás, že mnohí pamätníci, ako priamy účastníci revolučných dní. Sú dôkazom, že v tomto boji sa prejavila hrdosť národa a jeho rozhodné odhodlanie ubrániť si slobodu a právo na život.
Slovenské národné povstanie bolo najvýznamnejším revolučným vystúpením Slovákov v doterajšej histórii. Túto udalosť si uvedomuje aj SZPB, ktorý stále výraznejšie prízvukuje postoj najmä mladých ľudí k histórii vlastnej krajiny, v ktorej SNP sa postavilo proti bezpráviu, násiliu, sociálnej spravodlivosti, bratstva, rovnosti a rovnoprávnosti všetkých ľudí a národov.

Dejiny SNP nemožno spájať len s udalosťami, ktoré mu priamo predchádzali. Jeho korene siahajú hlbšie a súvisia so začiatkom národnooslobodzovacieho boja krátko po mníchovskom diktáte a po 14. marci 1939. V ťažkých podmienkach ilegality začali viacerí slovenskí antifašisti zápas bez ohľadu na stranícku a náboženskú rozdielnosť. Svedčí o tom aj tzv. Vianočná dohoda prijatá koncom roku 1943 – jej účastníci sa zjednotili na spoločnom cieli, ktorým bola porážka fašizmu. Vianočná dohoda predpokladala spoluprácu predstaviteľov všetkých vrstiev spoločnosti a politických skupín okrem prívržencov nemeckých i slovenských fašistov a ich prisluhovačov. Ďalším významným dokumentom bolo prijaté „Predvolanie“ tisícok slovenských vojakov 1. pešej divízie – K slovenskému národu a k slovenskej armáde publikované koncom decembra 1943 v Usmani. Bolo jasným dôkazom zmýšľania aj prevažnej časti slovenského národa a prakticky vyústilo v celonárodnom Slovenskom národnom povstaní 29. augusta 1944. Toto PREDVOLANIE bolo nesmierne dôležitým vlasteneckým manifestom obrátením k domovu, povzbudzujúcim slovenský a český ľud k činom. Bolo výrazným dokumentom horúcej lásky a vernosti slovenského ľudu k našej republike.
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.