Tento článok bol vytlačený zo stránky https://referaty.centrum.sk

 

Rodina - Úvaha

Rodina je základná spoločenská jednotka. Práve ona poskytuje ľuďom domov a teplo, ktoré častokrát stačia na vyrovnaný duševný ľudský život. Pokiaľ nie sú zabezpečené tieto potreby,stretávame sa s rôznymi konfliktmi a problémami v rodine.
Všetci členovia rodiny by mali držať spolu, a presne o to sa snaží môj otec a mama, ktorí sa mňa a môjho brata pokúšajú priučiť riešeniu problémov bez konfliktu.

Pre mňa je život v rodine veľmi dôležitý, pretože práve on ma učí úcte k iným ľuďom. Veď ako inak, ako bez úcty k iným sa mám stať plnohodnotným človekom? Väčšina ľudí si pod pojmom rodina vybaví tých skutočne najbližších, akými sú rodičia. No mnoho detí si predstaví najmä svojich obetavých a láskavých starých rodičov, ktorí majú pre ne vždy dobrú radu a čas na vyriešenie každučkého problému. Ja si pod týmto pojmom spomeniem aj na môjho súrodenca, s ktorým sa snažím vychádzať čo najlepšie, i keď práve s ním sa hádam najčastejšie. No každé zlo je na niečo dobré, a preto sa snažím poučiť z každej hádky. Takýto nevinný konflikt medzi súrodencami nemôže nikdy príliš uškodiť.

Horšie je to keď sa hádajú rodičia. Tí veľa ráz zabúdajú na svoje deti, ktoré sa často bojazlivo prizerajú týmto konfliktom vedúcim niekedy až k týraniu matky a následnému rozvodu. Pri týchto hádkach si deti všímajú najmä argumenty rodičov, podľa ktorých usudzujú, v čom má otec alebo mama pravdu. Aj podľa toho si deti ctia svojich rodičov. No i napriek všetkým konfliktom sveta by sme nemali zabúdať na to, že naši rodičia sú ľudia, ktorí nás splodili s láskou. Túto myšlienku zahŕňa nespočetné množstvo citátov, z ktorých jeden znie:"Jedine dvoje rúk na svete si zaslúži, aby si ich bozkával. Ruky otcove, ktoré na teba pracujú a ruky matkine, ktoré ťa vychovali."

Koniec vytlačenej stránky z https://referaty.centrum.sk