Tento článok bol vytlačený zo stránky https://referaty.centrum.sk

 

Dynamický opis - ako zhotoviť šarkana

Jedna z vecí, ktoré patria k jeseni sú šarkany. Napadlo mi, že aj ja si jedného vyrobím.

Na jeho výrobu budeme potrebovať: Dve rovné drevené paličky, jednu z nich dlhú 1m, druhú80cm, papier, 30m špagátu a pracovné nástroje: lepidlo, nôž, nožnice, pravítko, farbičky.

Na obidvoch koncoch paličiek nožom urobíme trojmilimetrové zárezy. Zviažeme obidve paličky v tvare kríža. Upevníme ich lepidlom tak, aby kratšia palička presne v strede pretínala tú dlhšiu 20cm od vrchu.
Napneme 7m špagátu okolo všetkých štyroch koncov paličiek tak, že bude pretiahnutý cez všetky štyri zárezy. Na dolnom konci špagátu uviažeme uzol. 4m necháme voľne visieť: to bude chvost.
Z papiera vystrihneme tri štvorce so stranami 20cm. Zložíme ich do harmoniky a pomaľujeme ich rôznymi farbami. Potom ich v rovnakých vzdialenostiach priviažeme šarkanovi na chvost.
Položíme kostru šarkana papier. Podľa nej ho obstriháme tak, aby na všetkých stranách prečnieval o 2cm. Potom prečnievajúci papier prehneme cez špagát a prilepíme ho.
Teraz musíme priviazať na štyri rohy štyri špagátiky dlhé 60cm. Tie potom priviažeme na veľmi dlhý (asi 20m) špagát, ktorý navinieme na pravítko. To bude držadlo, pomocou ktorého šarkan vzlietne.

A nakoniec už len šarkanovi dokreslíme oči, ústa a nos. Želám dobrý vietor!

Koniec vytlačenej stránky z https://referaty.centrum.sk