Tento článok bol vytlačený zo stránky https://referaty.centrum.sk

 

Jesenný deň

Leto je už nenávratne za nami. Po dlhých, teplých a slnečných dňoch sa k slovu hlási pani Jeseň. Ako švihnutím čarovného prútiku k nám prichádza vždy v rovnakom čase. Jesenné ráno nás zobudí slniečko, ktoré sa na nás pozerá s chladnejším úsmevom. Obloha je zamračená a vietor sa začína pohrávať s konárikmi stromov stále častejšie a silnejšie. Duje ako o závody. Deň síce teplejší a vľúdnejší, ale iba malú chvíľočku. Obedňajšie slnko na nás vycerí svoje ostré zúbky a stále častejšie nám pripomína, že čas letných hier je už dávno za nami.

Pestrofarebné listy zo stromov pomaly zapĺňajú chodníky a parky. Pri príjemných jesenných prechádzkach nám šuchocú pod nohami a vytvárajú rôznofarebný koberec, ktorý by neutkala ani najšikovnejšia tkáčka na svete. Spod tejto nádhery vykúkajú do hneda sfarbené klobúčiky jesenných hríbov, ako lesný škriatkovia.
Jesenný deň je obdobím radostí i smútku. Je to čas plný protikladov. Chvíľu je krásne hrejivo a hneď zas hmlisto a veterno. Prvé ranné hmly sú ako mliečny závoj, ktorý sa vznáša vysoko nad obzorom. Na príjemné jesenné odpoludnie sa tešia najmä deti. Každý, čo i len ten najjemnejší vánok im vyčarí úsmev na tvári pri pohľade na majestátne šarkany, ktoré sa s ľahkosťou vznášajú na oblohe. Sú ako farebný poslíčkovia babieho leta. Pomedzi ne prelietajú smutné lastovičky , ktoré nás už čoskoro opustia. Čaká ich dlhá sa namáhavá cesta do teplých krajín. Veľa radostí i starostí čaká i na ostatné zvieratká. Tie šťastnejšie sa chystajú na bezstarostný zimný spánok. Iné čaká chystanie zásob, aby dokázali prežiť krutú a nemilosrdnú zimu.

Neskoré jesenné popoludnie je vyhradené na posledné práce v záhradkách. Ľudia zbierajú bohatú úrodu a plnia svoje pivnice ako škrečkovia
S príchodom jesenného večera akoby na celé územie spadol zlatistý dážď. I záblesky slnečných lúčov čoraz viac červenejú. A všetko nasvedčuje tomu, že pani Zima sa už nezadržatelne blíži.

Koniec vytlačenej stránky z https://referaty.centrum.sk