referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Zdenko
Štvrtok, 9. februára 2023
Láska a vojna
Dátum pridania: 04.04.2006 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: susie
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 589
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 2.1
Priemerná známka: 2.98 Rýchle čítanie: 3m 30s
Pomalé čítanie: 5m 15s
 
Počas neľútostnej búrky presvitá kdesi jeden svetelný lúč. Tenučký ako vlások nevinného dieťaťa, jemný akoby bol z najkvalitnejšieho hodvábu. No predsa je to široko- ďaleko jediný bod, ktorý ohreje srdce. Jediný bod, pre ktorý sa oplatí kráčať ďalej a znášať útrapy tejto smršte…
Práve takto by sa dala definovať podstata či dokonca zmysel lásky v časoch 1. svetovej vojny, v období, kedy vznikali srdcervúce diela svetovej literatúry. Láska a vojna. Dva protiklady, dve tak významovo odlišné a predsa čímsi späté slová. Čitateľovi sa môže zdať, že autori z týchto a po nich nasledujúcich čias akoby zámerne vynechávali dôležitosť tohoto zväzku.

Spomedzi množstva účastníkov tých krvavých bitiek, spomedzi množstva tých, ktorí siahli po kúsku papiera aby zaznamenali svoje pocity, svoje subjektívne názory, ktoré sa o krátky čas po vypuknutí vojny stali akýmsi väčšinovým tajomstvom, nuž a nakoniec spomedzi množstva tých, ktorí opisovali osudy ľudí vôkol seba. Námet diel troch spisovateľov verných svojmu remeslu je samozrejmý a pre ich generáciu spisovateľov prirodzený. Vojna. Každý jeden sa snaží svojím rukopisom prispieť k svedectvu zachovajúcemu stopy pre ďalšie a ďalšie generácie…

Píše sa rok 1918 a Paríž sa snaží ukryť pod svoje ochranné krídla mladý pár, ktorý si práve uvedomil zmysel svojej existencie. Vo vzájomnom pohľade, v nežnom dotyku… No aj v poznaní svojej situácie. Petrovo srdce kričí, no nik ho nepočuje. Jeho výkrik zaniká v ohlušujúcom zvuku zbraní. Vo svete, kde si nie je nik istý novým ránom, nájde si Lucia dôvod, prečo dýchať vzduch páchnuci krvou a predsa nevinnosťou, nájde zmysel svojho utrápeného života. Pre lásku. Vedomí si svojich osudov a predsa dúfajúci v novú nádej umierajú rukou vojny. Romain Rolland svojím podaním vzťahu hlavných hrdinov Petra a Lucie pomyselne bojuje proti vojne a odsudzuje ju. Snaží sa zmierniť nadradenosť zbrane , ktorá vzala ideál mladosti a budúcnosti láskou, ktorá dala zmysel.
Nezmyselnosť a hrôzu vojny si naplno uvedomuje aj sanitár v Talianskej armáde Frederick Henry. V diele Ernesta Hamingwaya bojuje za svoju vlasť i napriek svojmu presvedčeniu. I tomuto hrdinovi sa do života priplietol čistý a zmysluplný cit, ktorý spoznáva skrz Catherine, vďaka ktorej dokáže uniknúť nástrahám vojny a ako utečenec sa ocitá vo Švajčiarsku i s tehotnou Catherine. Pri pôrode však žena i dieťa umierajú. Tu vidno že vojna svojím dosahom zmení a ovplyvní ešte mnoho šťastných životov a osudov.

Nuž a nakoniec príbeh, ktorý opisuje troch ľudí, ktorých vtedajšia doba poznačila navždy. Dej tvoria traja priatelia v bezvýchodiskovej situácii holdujúci alkoholu. Ako vlastníci benzínovej pumpy sa zúčastňujú pretekov, pri príležitosti ktorých sa jeden z nich- Roberto zamiluje do mladého dievčaťa Pat alebo ak chcete Patrície. Mrazivé prsty vojny sa ich dotknú až vo chvíli, keď jedného z priateľov zastrelia na politickej schôdzi. A domček z karát sa začína rúcať… U Pat sa prejaví neliečiteľná choroba TBC, na ktorú neskôr umiera aj napriek snahe svojich záchrancov – troch kamarátov. V románe Traja kamaráti sa E.M. Remarque snaží pravdivo a umelecky stvárniť základné ľudské osudy- priateľstvo a lásku v kontraste neústupčivej a všetko hltajúcej a krutej vojny.

Obdobie prvej svetovej vojny bolo ako vidíme dobrou živnou pôdou pre generáciu spisovateľov, ktorí nám zanechali doslova poklad vo svetovej literatúre. Každý vlastným spôsobom poukázal na neľahký život a rôzne útrapy tých čias, no i na silu a význam tak krehkého a dôležitého citu ako je láska. Vďaka ich tvorbe si dokážeme živo predstaviť osudy ľudí poznačených vojnou, pre ktorých je koniec vojny nielen vykúpením ale aj nový boj s ďalšími negatívnymi problémami existencie čiže chorobou, chudobou a iným. Rozhodnutie či sa staneme ďalšou stratenou generáciou alebo sa budeme snažiť vytvoriť si lepší a plnohodnotnejší svet.
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.