referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Erika, Erik
Štvrtok, 2. februára 2023
„Vtáčia chrípka na Slovensku - Reálna hrozba, alebo výmysel?“
Dátum pridania: 20.04.2006 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: snehulienka
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 823
Referát vhodný pre: Gymnázium Počet A4: 2.2
Priemerná známka: 2.98 Rýchle čítanie: 3m 40s
Pomalé čítanie: 5m 30s
 
Vážená pani profesorka milí študenti !
Vopred sa chcem poďakovať vašej pani riaditeľke, ktorá ma na túto diskusiu pozvala, aby sme si spoločne priblížili tému vtáčej chrípky na Slovensku, ako reálnej hrozby, alebo je to len výmysel? To už nechám na vás čo si z dnešnej prednášky odnesiete.
Dovoľte, aby som sa niekoľkými slovami dotkla prednášky môjho predrečníka. So záujmom som si vypočula jeho referát na tému vtáčia chrípka a keďže tejto téme som hlbsie venovala pri pripsrave mojej SOČ-ky tak by som rada niektoré nepresné, možno trochu metúce fakty uviedla na pravú mieru.

Vtáčia chrípka je vírusové ochorenie, ktoré šíri divoko žijúce vtáctvo. Ohrozuje predovšetkým vtáčie chovy a hydinu. Na ľudí sa prenáša len výnimočne po priamom kontakte s infikovanými alebo uhynutými zvieratami. Vtáčia chrípka sa neprenáša z človeka na človeka! Vedci odhalili príčinu, prečo sa vírus vtáčej chrípky H5N1, ktorý je smrteľný pre vtáky, tak ťažko prenáša na ľudí. Vírusy vtáčej chrípky sa viažu na receptory v rozličných oblastiach dýchacieho systému z vírusov ľudskej chrípky. Receptory sa správajú ako brány, ktoré vpúšťajú vírus do bunky, kde sa môže rozmnožiť a infikovať ďalšie bunky. Ľudia majú receptory pre vírusy vtáčej chrípky, vrátane smrteľného kmeňa H5N1, no tie sú hlboko v pľúcach. Bunky v hornej časti dýchacích ciest človeka nemajú receptory, na ktoré útočia vírusy vtáčej chrípky, čo obmedzuje ich schopnosť šíriť sa z človeka na človeka. "Aby sa vírusy šírili účinne, musia sa množiť v hornej časti dýchacej sústavy, aby sa mohli prenášať kýchaním alebo kašľaním.“

Vedci sa však obávajú, že vírus by mohol zmutovať a vytvoriť vysoko infekčný pandemický kmeň, schopný zabíjať milióny ľudí. Zistili, však že kmene H5N1 prítomné vo vtákoch by museli prejsť viacerými výraznými genetickými zmenami, aby sa stali ľahko prenosnými na človeka. Vírus by musel mnohonásobne zmutovať, aby spoznal receptory ľudských vírusov nachádzajúce sa v hrdle. Rozhodne je potrebné viacnásobné mutácie, aby sa z vírusu H5N1 stal pandemický kmeň.
Vedci zatiaľ nevedia, do akej miery vírus už zmutoval, výsledky štúdie však naznačujú, že zmeny v genetickej informácii na vznik pandemického vírusu smrteľného pre človeka musia byť mnohonásobné a hlavne zásadné. K zmenám, teda mutáciám, musí dôjsť konkrétne v proteíne zvanom hemaglutinín (ktorý je v názve vírusu označený písmenom "H"), aby vtáčí vírus H5N1 dokázal rozpoznať ľudské receptory.

Panika z prenosu vtáčej chrípky na Slovensku nemá žiadne opodstatnenie. Tvrdia to nielen odborníci z Ministerstva pôdohospodárstva SR či Štátnej veterinárnej správy, ale aj mimovládne občianske združenia a ochranárske organizácie. Napriek tomu fóbia z vtáčej chrípky vyvoláva niektoré neúnosné, ba až drastické reakcie. Množia sa prípady strhávania hniezd vzácnych sťahovavých vtákov, ba dokonca aj zabíjania zatúlaných zvierat, osobitne mačiek. Nerobte to! Je to zbytočné a navyše tým môžete ohroziť samých seba.

Áno je pravda, že vírus vtáčej chrípky môže infikovať aj človeka. V žiadnom prípade, ale nie je dôvod na paniku. Slovensko má dostatok očkovacích látok. Situácia je pod kontrolou a Slovensko neustále spolupracuje s monitorovacím a varovným systémom EÚ i svetovou zdravotníckou organizáciou. Dôležité je dodržiavať správne hygienické návyky, vyhýbať sa priamemu kontaktu s nakazenými vtákmi, kontaktu so živou a zdravo vyzerajúcou hydinou, divými vtákmi, ako aj plochám, ktoré sú kontaminované vtákmi, ich sekrétmi a trusom. Ochorenia ľudí, ktoré spôsobil vírus vtáčej chrípky, vznikli ako dôsledok priameho kontaktu s nakazenými vtákmi!
Milí študenti počuli sme tu dnes množstvo myšlienok. Zosumarizujte si ich a uvedomte si hlavnú vec vírus H5N1 je momentálne pre ľudí oveľa menej nebezpečný, ako vírus obyčajnej chrípky. Vyvarujte sa zbytočnej panike hroziaceho nebezpečenstva H5N1 dbajte na svoje zdravie a hygienu, ktoré sú veľmi dôležité.
Ďakujem za slovo.
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.