referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Václav
Streda, 28. septembra 2022
Skinhead nie je rasista?
Dátum pridania: 07.07.2008 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: K.tee
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 510
Referát vhodný pre: Gymnázium Počet A4: 1.4
Priemerná známka: 2.96 Rýchle čítanie: 2m 20s
Pomalé čítanie: 3m 30s
 

(rečnícky prejav)

Milé dámy, vážení páni... Stále viac ľudí pociťuje strach a odpor voči "Shinheads". V súčasnej dobe v spoločnosti prevláda názor, že skinhead rovná sa nacista. Túto myšlienku podporujú najmä médiá, ktoré celkom ignorujú históriu tohoto hnutia a spájajú ho s neonacizmom. No ja sa pýtam: "Je skinhead naozaj rasista?"

Odpoveď na túto otázku je treba hľadať kdesi v 60. rokoch minulého storočia. Práve v tomto období sa v uliciach Veľkej Británie začali objavovať "Skinheads". Boli to mladí ľudia v typickom oblečení, ktoré tvorili topánky s pokovovanou špicou značky Dr. Martens (ako demonštrácia pôvodu v robotníckej triede), vojenské bundy Bomber Jackets, tzv. bombery, traky, košele značky Ben Sherman, džínsy značky Levi´s a vyholené hlavy. Vyčlenili sa z tzv. "Rude Boys", ktorých kultúra spočívala v hudobných štýloch Ska a Reggae, teda tvorili ich najmä Jamajskí, ale aj antilskí imigranti. Spolu s "Hard Mods" - mladými britmi z robotníckej triedy vytvorili základy pre novú subkultúru - "SKINHEADS".

Toto hnutie bolo teda založené na multikultúrnom a multirasovom stretnutí, bolo apolitické a antirasistické. Odsudzovali drogy, z čoho vyplýval aj ich odpor k "Hippies", ktorý dávali najavo vyholenou hlavou.

V polovici 70. rokov vo Veľkej Británii získal vplyv na veľkú časť obyvaťeľstva Národný Front, a tým aj na "Skinheads", no ich väčšia časť sa nenechala zneužiť na fašistické ciele tejto strany. Z hnutia"Skins" teda vzniklo niekoľko prúdov: antinacistických - Tradicionáli a Oi!Skins, ktorí sa snažili udržať pôvodný kult a fašistických, ako Boneheads a WP Skins (White Power Skins). Ako reakcia na vznik WP Skins - rasistickej odnože "Skins", v USA vznikli "S.H.A.R.P.s" - SkinHeads Against Racial Prejudice, ktorých heslom sa stal výrok Roddy Moreba: "Ozajstný skinhead nie je rasista, bez jamajskej kultúry by "Skinheads" neexistovali, bola to ich kultúra spojená s britskou pracujúcou triedou, ktorá ju vytvorila."

Na naše územie a na územie celej kontinentálnej Európy však prenikli najmä neonacistické prúdy "SkinHeads", a teda je pochopiteľné, že u nás sa o antifašistických ideáloch tejto subkultúry takmer nič nevie. V európskych krajinách neonacisti skinheadom ukradli image a pošpinili povesť, no stále sa aj tu nájdu takí, čo uznávajú pôvodné myšlienky skinheadského hnutia a hlásia sa k S.H.A.R.P.

Je teda skinhead fašista? Áno i nie. Záleží len na nás, ktorú tvár tohoto hnutia považujeme za jeho "pravú", no hnutie S.H.A.R.P. na Slovensku nám všetkým odkazuje: "SME SKINHEADS! NIE FAŠISTI! SME SKINHEADS AGAINST RACIAL PREJUDICE! S.H.A.R.P!"

 
Súvisiace linky
Galéria k článku [2]
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.