referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Barbora
Sobota, 4. decembra 2021
Prejav k 5. výročiu Nota Bene
Dátum pridania: 02.07.2008 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: alberta
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 714
Referát vhodný pre: Gymnázium Počet A4: 1.8
Priemerná známka: 2.96 Rýchle čítanie: 3m 0s
Pomalé čítanie: 4m 30s
 
Vážené dámy, vážení páni

Chcem sa vám srdečne poďakovať, že ste prijali naše pozvanie a prišli ste dnes sem na námestie Slovenského Národného Povstania tu v Bratislave (to bolo dňa 13.9.2006). Som rada, že ste prišli spolu s nami sláviť už 5. výročie založenia pouličných novín NOTA BENE, ktoré vznikli ako projekt občianskeho združenia Proti prúdu.

Už piaty rok sa tohto projektu zúčastňujú ľudia sociálne znevýhodnení a často krát radení na okraj spoločnosti. Práve tento projekt sa snaží pomôcť zaradiť sa týmto ľuďom naspäť do spoločnosti a žiť plnohodnotným životom. Ani si neviete predstaviť, ako týmto ľuďom pomáhate, keď si kúpite čo i len jediný jeden výtlačok. Už len tým, že im prejavíte svoju lojálnosť, svoj súcit a ochotu pomôcť im dávate pocítiť, že vám nie sú ľahostajní.

Ich osudy sú rôzne, každý má iný životný príbeh. Avšak ulica ich spojila a dnes už bojujú proti nepriazni osudu spoločnými silami. Títo ľudia žijú odlišný a aj ťažší život než my, a predsa sa od nás v mnohom nelíšia. Mnohí sa zo dňa na deň ocitli bez strechy nad hlavou a niektorí ju ani nikdy nemali. Práve preto si zaslúžia našu pozornosť, veď sami nemôžeme vedieť, či nás nestretne podobné nešťatie.

A je aj otázne, či tento ich život je nešťastím. Veď im nikto nemá čo nezávidieť, nemajú ich o čo okradnúť, nemajú problémy so susedmi, nemajú problémy s voľným časom, majú problémy tak ako každý iný človek a predsa sú mnohými odsudzovaní, či až nenávidení. „Nie je súd bez žalobcu,“ tak vraví latinské príslovie. Žalobcov by sa isto našlo dosť, otázne sú ich argumenty a dôkazy. Ktovie, čo by vraveli, keby sa ocitli v podobnej situácií.

Týmto ľuďom by bolo dobré pripomenúť výrok Alberta Einsteina: „Len život, ktorý žijeme pre ostatných stojí zato...“ Tieto slová to presne vystihujú, pretože človek, ktorý sa rozdá pre druhých má omnoho viac priateľov a dostane sa mu omnoho omnoho viac lásky. A práve ľudia, ktorí potrebujú veľkú pomocnú ruku, sa mnohokrát snažia rozdať aj to posledné, čo im ostalo.

Naši kolportéri sú ľudia bez domova, ľudia, ktorí stratili všetko, no napriek tomu sa snažia žiť plnohodnotný život, pomáhať si navzájom a sú ochotní pomôcť aj tým, ktorých tiež stretne podobný osud a bez okolkov ho prijať medzi seba.

Ako povedal Albert Einstein: „Neplač, že zapadlo slnko, lebo slzy ti zabránia uvidieť hviezdy.“ Týmto ľuďom slnko možno zapadlo, no nenariekajú ustavične nad svojím osudom, ale snažia sa vidieť tie malé nádherné hviezdy, to málo, čo im život ponúka. Omnoho viac si vážia maličkosti a prejavenú ochotu, či záujem. Títo ľudia sa s takýmito nám samozrejmými vecami stretávajú len veľmi zriedka, no o to si ich viac vážia.

Práve preto, aby vedeli, že nám nie sú ľahostajní, boli založené práve tieto noviny. NOTA BENE existujú už 5. rok a dnes pomáhajú sociálne znevýhodneným v pätnástich mestách na Slovensku a má vyše 88 000 čitateľov. Avšak nikdy nešlo o jeho prestíž, či popularitu. Hlavnou myšlienkou bolo a stále je pomôcť ľuďom, ktorí ju potrebujú a si ju aj zaslúžia. Verím, že aj medzi vami sa nájdu čitatelia týchto novín a aj nimi ostanete naďalej, a ak nie, dúfam, že raz sa medzi našich čitateľov zaradíte, aby sme spolu pomohli tým, ktorým šťastena priala menej ako nám. Aby sme žili aj pre ostatných, nech náš život stojí zato.
Ďakujem Vám za pozornosť, prajem príjemnú zábavu.
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.