referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Henrieta
Utorok, 28. novembra 2023
Mobilný telefón (rečnícky prejav)
Dátum pridania: 25.01.2007 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: jakubzarnay
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 383
Referát vhodný pre: Gymnázium Počet A4: 1.1
Priemerná známka: 2.97 Rýchle čítanie: 1m 50s
Pomalé čítanie: 2m 45s
 

Vážená pani učiteľka, milé spolužiačky, milí spolužiaci.

Viete si predstaviť život bez mobilného telefónu? Dnešný človek si ho skoro nevie predstaviť. Nájdu sa aj odporcovia tohto zariadenia. Je to prístroj o ktorom sa dá povedať, že zotročuje ľudí. Tento prístroj prešiel svoju vývojovú cestu ako každá vec tejto planéty. Ja sa vám pokúsim urobiť akýsi prehľad tejto bežnej súčasti dnešného obyvateľa sveta, od zrodu nápadu až po jeho predpokladanú blízku budúcnosť. Na začiatok by som povedal čo je to mobil, je to vyššia forma komunikácie.

Tento prístroj sa začal vyvíjať od roku 1906 Guglielom Marconim, ktorý ako prvý realizoval prenos hlasu prostredníctvom rádiových vĺn. To sa dá predpokladať ako prvý pokus bezdrôtovej komunikácie. Roku 1956 v Štokholme bol inštalovaný prvý automatický systém pre mobilné telefonovanie s dvoma kanálmi a piatimi mobilnými stanicami. Náš prvý mobilný telefón mal rozmery cestovného kufra, hmotnosť 40 kilogramov a stál toľko ako auto. Každým ďalším dňom sa zlepšovala technika. Roku 1965 Ericsson predstavuje prvý automatický systém pre mobilné telefóny na svete. Roku 1974 Ericsson vyvíja mobil, ktorý má hmotnosť “len” 9 kilogramov. V mobilných telefónoch pribúdali také súčasti akými sú displej, viactonové melódie, farebný displej, dig. fotoaparát, funkcie ako: SMS, Obrazové SMS, WAP, GPRS.

Tento vývoj pokračuje dodnes a dnes sa vyrábajú mobilné telefóny ktorých hmotnosť nepresahuje 100 g. Na Slovensku si ľudia nevedia predstaviť život bez mobilného telefónu ako väčšina ľudí na svete. Telefón si bežný občania začali osvojovať vo veľkom množstve od roku 1991. Od tohto roku sa počet ľudí vlastniaci mobilný telefón zväčšuje. K roku 2006 kedy počet ľudí na celom svete, ktorý vlastnia mobilný telefón sa vyšplhal až na úctyhodných 4,5 miliardy. Toto číslo sa dosiahlo v pomerne veľmi krátkom období. Na záver by som dodal jednu zlú skutočnosť, mobil spôsobuje rôzne choroby a môže priviesť človeka do šialenstva.

Ďakujem za pozornosť

 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.