referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Kvetoslava
Nedeľa, 24. októbra 2021
Reportáž o Chorvátsku
Dátum pridania: 02.07.2008 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: mafinka
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 1 483
Referát vhodný pre: Vysoká škola Počet A4: 3.6
Priemerná známka: 2.97 Rýchle čítanie: 6m 0s
Pomalé čítanie: 9m 0s
 
Chorvátsko – perla Jadranu


Nič na svete nie je ako Chorvátsko a predsa tu každý nájde to, čo hľadá. Či už ste náruživý rybár, horolezec, potápač alebo len hľadáte more a páliace slnko – všetko tu nájdete. Vitajte na Jadrane!

Spoznajme Chorvátsko…
Hovorievalo sa mu perla Jadranu. Na dlhý čas však táto krásna krajina bola len vojnovým miestom. Ešte stále mám v pamäti súvislosti a obrázky hroznej vojny v tejto krajine. Situácia sa oproti minulosti zlepšila, ľudia sa začali vracať po rokoch domov a pomaly sa snažia vybudovať svoju krajinu nanovo. Staré dostrieľané domy v neobývaných dedinách sa už pomaličky ale isto vytrácajú. Chorvátsko ako staronová perla Jadranu svojou krásou a atmosférou očarí každého návštevníka. Táto krásna krajina stále dokáže niečím očariť, aj keď som tu už bola asi tridsať krát, vždy sa sem veľmi rada vraciam a hľadám, čo som ešte nenašla. Hoci sú letoviská rok čo rok rušnejšie, ešte stále sú v Chorvátsku miesta, kde ešte nik nevstúpil. Nechceli by ste tým prvým byť práve Vy??? Ja určite áno a čo by som za to dala!

Pohodlne sa usaďte, vyrážame!
Nevedela som sa dočkať dňa, kedy dáme kufre do auta a vyrazíme. Dočkala som sa. Nedeľa. Dnešný deň konečne nastal a my už sedíme v aute. My znamená Ja, moj priateľ a náš Leon – krásny labrador. Cesta z Nitry na Makarsku nám trvala zhruba 10 hodín a musím skonštatovať, že diaľnice ohromne urýchlili cestovanie. A čo bolo pre mňa ešte vačším prekvapením bol fakt, že na diaľniciach, ktoré ešte neboli dokončené sa pracovalo aj v nedeľu. Poklona pracovitým chorvátskym mužom! Od prvej chvíle ako som uvidela more a Makarsku som sa cítila ako v inom svete. Zapríčinilo to počasie, pretože na Slovensku neustále pršalo a tu hrialo slnko. A slniečko sa na nás cerilo počas všetkých štrnástich dní nášho pobytu a ani raz si nedovolilo oddýchnuť od rozdávania tepla a jeho lúčov. Samozrejme okrem noci, to slniečko zaspinkalo na pár hodín a dalo šancu mesiačiku, aby nám spríjemnil nočné prechádzky pri mori.


Romantické rána.
Aby to bolo skutočne tak, musela som zaistiť pár vecí. Základom na romantické a štýlové rána je ubytovanie na úrovni. Neviem ako vy, ale ja som sa zamilovala do ubytovania na súkromí. Žiadne luxusné hotely, žiadne vychýrené nájomné vilky. Nie. Ubytovanie na súkromí. Má to svoje výhody. Cítite sa tu ako doma. Samozrejme, treba natrafiť na skvelých domácich aby aj dovolenka bola skvelá. Ja už roky navštevujem jednu moju známu, ktorá má tu v Makarskej veľký trojposchodový dom so siedmymi spálňami a ponúka ubytovanie. Izby sú II.kategórie, sú cenovo dostupné a majú všetko, čo hľadáte. Nájdete v nich veľkú posteľ, kuchynku, terasu, WC, kúpeľnu, TV, bar, chladničku a samozrejme veľmi doležitú klimatizáciu. A čo je ešte na ubytovaní na súkromí také skvelé? Je to neodolateľná vôňa grilovaných rýb. Každý správny domáci raz za týždeň ugriluje svojim hosťom kopec rýb. A vy si možete vyberať. Chcete veľkú rybu či stačí Vám menšia rybička. Poradím Vám. Zjedzte tú najvačšiu rybisko z grilu, pretože zatiaľ, čo Vy ju budete jesť, domáci ugriluje ešte vačšie ryby ako je tá vaša. A ako si zabezpečiť to romantické ráno? Jednoducho. Ak máte izbu s výhľadom ako my, tak si nezaťahujte okenice. Ranné lúče slnka Vás ráno príjemné pohľadia a budete máť celý deň krásny a príjemný. Deň sa predsa na dovolenke začína s východom slnka, aby sme zažili čo najviac dobrodružstiev, no nie?? A aké raňajky? Na mojom raňajkovom dovolenkovom stole nikdy nechýbajú croassainty, čerstvá pomarančová šťava a čierna voňava káva.

Stretnime sa na pláži...
,,Krofne, krofne, krofne...”, počujete to? Tak rýchlo bežte za týmto hlasom. Ak budete mať šťastie, dobehnete veľkého spoteného opáleného predavača s ešte vačšou debnou ako on sám. Možno ju bude mať ešte plnú. A čo ponúka? Tie najúžastnejšie šišky na celučičkom svete. Takéto chorvátske šišky sú veľké ako žltý melón, sú čokoládové alebo lekvárové. Myslím tým, že sú plné čokolády alebo džemu. Nie ako tie naše minišišky bez plnky. A majú bohatú cukrovú posýpku. Mňam!!! Chorvátske krofne určite stoja za to! Ja som si dnes kúpila už štvrtú...
 
   1  |  2    ďalej ďalej
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.