referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Miloš
Nedeľa, 23. januára 2022
Výklad o drogách.
Dátum pridania: 09.11.2007 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: chuck
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 441
Referát vhodný pre: Gymnázium Počet A4: 1.2
Priemerná známka: 2.92 Rýchle čítanie: 2m 0s
Pomalé čítanie: 3m 0s
 
Drogy

V poslednom čase je téma drog veľmi rozšírená, a mnohí si kladú rovnakú otázku. Čo je to droga?

Droga je prirodzená alebo syntetická, chemická látka, ktorá po vpravení do ľudského organizmu môže vyvolať zmenu jednej alebo viacerých telesných funkcií. Rýchly a výrazný účinok má aj na psychiku. Takýto závislý človek sa nazýva toxikoman.

Dejiny drog sú neobyčajne dlhé a pestré. Spájajú sa s počiatkom ľudstva, aj keď prvé zmienky o užívaní drog máme až z približne roku 60 000 p.n.l. Ľudia však pravdepodobne objavili drogy už oveľa skôr, pretože človek si určite všimol účinok niektorých rastlín na psychiku a začal ich si ich uvedomovať už niekde na začiatku svojho vzniku.

Prečo ľudia, a čoraz viac aj mladí ľudia, berú drogy? Pre niekoho to je známka frajeriny, pre iného pokraj zúfalstva. No ľudia berú drogy z istých dôvodov, napr. Genetický predpoklad, obeť zneužívania v detstve, poruchy osobnosti, sociálne problémy či depresia a samovražedné správanie. Dobrou zbraňou na zmenšenie alebo zníženia rizika požívania drog je prevencia. Prvkov prevencie je veľa, dobré zručnosti ovládania situácii, samostatnosť, vnímanie rizika a iné.

No po užití drog sú na toxikomanovi následky dobre viditeľné. Buď po psychickej alebo fyzickej stránke. Po užití najznámejšej drogy marihuany sa toxikomanovi rozšíria zrenice, začervenajú oči a má nepriehľadnuteľnú chuť do jedla. Heroín vyvoláva u človeka zvýšené sebavedomie a na tele ma viditeľné vpichy po ihlách. Pervitín spôsobuje prehnane rýchle reakcie, začervenanie v tvári a rýchlu reč. S kokaínom začne človek chudnúť, zvačší sa mu sebavedomie a rozšíria zrenice. Menej známe drogy, tzv. halucinogény, sú dosť nepríjemné. Spôsobujú halucinácie, malátnosť a dezorientovanosť.

Často však v televízii počujeme, že ľudia nemusia byť závislí len na drogách, ale aj na iných prostriedkoch. Možno aj my sme závislí na TV, PC, mobile alebo iných veciach. No nevieme si to priznať. Niektorí ľudia sú závislí dokonca aj na nakupovaní či káve!!

Predchádzajme drogám a vyhýbajme sa im. Skúsme sa riadiť prvkami prevencie, ktoré som uviedol vyššie. No dávajme si pozor aj na iné aktivity, ktoré už postupom času tiež dostali podnázov droga. Sú to gamblerstvo a nakupovanie.
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.