referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Milan
Sobota, 27. novembra 2021
Keby...
Dátum pridania: 07.11.2007 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: Puma2241994
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 714
Referát vhodný pre: Základná škola Počet A4: 1.8
Priemerná známka: 3.00 Rýchle čítanie: 3m 0s
Pomalé čítanie: 4m 30s
 
Tento list posielam všetkým ľuďom na svete. Píšem v postavení medveďa. Mal by som pre vás prosbu, ktorú by ste mali vypočuť a taktiež aj vykonať. Pre začiatok vám napíšem môj opis.

Hoci patrí medzi šelmy, medveď nie je dobrým lovcom. Postupne sa stal všežravcom. Základ jeho potravy tvorí rastlinná potrava. Na jar je to tráva, byliny, ale aj uhynuté zvieratá. V lete aj na jeseň je medvedí jedálniček pestrejší. Obsahuje čučoriedky, maliny a iné ovocie, bukvice, žalude, mravčie a osie larvy. Niektoré jedince navštevujú včelíny, polia, skládky odpadu, či napádajú dobytok. Medvede sa pária od mája do júla. Mláďatá sa rodia v zime, keď je medvedica v brlohu. Po narodení vážia menej ako polovicu kg. Medvieďatá ostávajú s matkou až do veku dva a pol roka, hoci aj tohoročné osirotené mláďa dokázalo prežiť. Dospelé samice mávajú jedno až tri mladé, zriedkavo štyri až päť, každé dva až tri roky. Kvôli pomerne nízkym prírastkom je populácia medveďa ohrozená nadmerným lovom. Dospelý samec dosahuje hmotnosť sto štyridsať až tristo päťdesiat kg, dĺžka od nosa po chvost sto sedemdesiat až dvesto dvadsať cm, výška v lopatkách deväťdesiat päť cm. Samice sú menšie, obyčajne osemdesiat až dvesto kg, dĺžka sto šesťdesiat až dvesto cm, výška deväťdesiat až sto desať kg.

Po prvé, by som chcel, aby ste nevyrúbavali lesy, pretože nám všetkým dávajú kyslík a sú domovom mnohých zvierat. Koruny stromov tiež dodávajú potravu mnohým zvieratám. Kry aj nám dodávajú potravu. Vy z nich predsa oberáte bobule a my medvede máme radi sladkú šťavu, ktorú obsahujú tieto bobule. Ohrozujeme vás práve preto, lebo nechávate odpadky zo sladkostí na zemi.

Úle zhadzujete, a preto nemáme dostatok medu, ktorý tiež obľubujeme. Z bobúľ, medu, a inej potravy, ktorú nám ničíte, si robíme veľké zásoby na zimu. Tieto zásoby sa nám pomaly s vyrubovaním lesa strácajú pred očami. Česť výnimkám- teda ochranárom a liečiteľom stromov, lesníkom a iným ľuďom, ktorí sa starajú o životné prostredie s veľkou úctou, v mene všetkých medveďov ďakujem. Ďalej by som chcel upozorniť na odpadky a zároveň na všetky chemikálie, ktoré vypúšťajú ľudia v lesoch, čo nedbajú ani na životné prostredie a na všetko, čo v ňom je. Tieto odpadky nás zvieratá ohrozujú a taktiež nás dráždia. Dôsledkom tejto príčiny na ľudí útočíme a zraňujeme ich. Zo všetkých týchto dôvodov je najhorší len jeden, a ten dôvod je pytliačenie. Pytliaci nás pomaly všetky vyhubia. Sú to najhorší a najsurovejší ľudia. Chytajú nás do pascí, ktoré sú veľmi bolestivé. Zatvárajú nás do klietok, trýznia a týrajú nás, cvičia nás, aby sme ich zabávali v cirkuse. Keď nás chytia, surovo nás zastrelia, a potom si z nás zvlečú kožušinu a majú ju na ozdobu. Niektorí nás ešte predtým bijú palicou. Veľa samíc už chytili s drobnými mláďatami. Matku potom zastrelili a zanedbané, hladné a choré mláďatá buď zastrelili a zobrali si kožušinu, alebo mláďatá zdochli a urobili s nimi ten istý surový spôsob. Rovnako vás chcem poprosiť, aby ste nechodili s automobilmi do lesov a hlavne nie do chránených oblastí. Ešte vás požiadam o malú láskavosť, aby ste nefajčili, nepálili nadbytočné drevo, pretože to všetko a mnoho ďalších iných spôsobov poškoďuje našu atmosféru a spôsobuje globálne otepľovanie, ktoré nás prebúdzajú zo zimného spánku.

Dúfam že ma poslúchnete. Predčasne ďakujem.

S pozdravom medveď Brumík
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.