referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Arnold
Nedeľa, 1. októbra 2023
Prejav - Medzinárodný deň študentstva
Dátum pridania: 26.10.2007 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: ewka1005
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 396
Referát vhodný pre: Gymnázium Počet A4: 1.1
Priemerná známka: 2.97 Rýchle čítanie: 1m 50s
Pomalé čítanie: 2m 45s
 
Vážená pani profesorka, milí spolužiaci!

Dnes sme sa tu všetci zišli, aby sme si spoločne pripomenuli Deň študentstva, 17.november. Týmto dňom si študenti pripomínajú udalosti, ktoré sa odohrali v Prahe v roku 1939. Čo presne si v ten deň pripomíname?

Ten deň, pred 67 rokmi, študenti pražských vysokých škôl vyšli do ulíc, aby protestovali proti nacistickej okupácii. Bola to akási reakcia na zastrelenie istého študenta medicíny (Jána Opletala). Nacisti po tejto akcii 9 vodcov demonštračne popravili, okolo 1200 študentov deportovali do koncentračných táborov a v noci zo 16. na 17. novembra 1939 zavreli všetky vysoké školy. Ako spomienka na tento deň bol o dva roky na 17. november vo Veľkej Británii vyhlásený za Medzinárodný deň študentstva, ktorý si rok čo rok pripomíname. Dátum 17.november sa dnes spája najmä s Nežnou revolúciou v roku 1989, ktorá bola akousi spomienkou vysokoškolákov na udalosti z roku 1939. Preto sa 17. novembra tiež slávi štátny sviatok Deň boja za slobodu a demokraciu.

17. november sa týka teda predovšetkým nás- študentov. Všetci vieme, že situácia sa dávno zmenila, že žijeme v demokratickej spoločnosti, v ktorej majú dnešní študenti takmer neobmedzené možnosti a akési štrajky či protesty, pri ktorých by sme sa museli obávať o náš život nám už nehrozia.

Pre nás ako študentov je tento školský rok o čosi ťažší ako tie predošlé, pretože sme maturanti. Len čo odznie stres z maturít, budú väčšinu z nás čakať prijímačky na vysokú školu, preto si vetu „som študent“ budú mnohí z nás môcť povedať ešte pekných pár rokov. No mali by sme myslieť hlavne na to, že čím dlhšie budeme študovať, nezáleží na tom čo, tým viac si predĺžime mladosť, a ako sa hovorí, „mladosť je radosť“.

Mali by sme byt radi že sme študentami v dnešnej dobe a našťastie sa nemusíme zapájať do žiadnych politických bojov ako študenti v roku 1939, ktorí to nemali vôbec jednoduché. Preto vás ešte raz vyzývam, aby ste na 17. november ako na Medzinárodný deň študentstva nezabúdali.

Ďakujem za pozornosť.
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.