Tento článok bol vytlačený zo stránky https://referaty.centrum.sk

 

Môj vlastný príbeh - záhada zmiznutého hard-disku

Záhada zmiznutého harddisku


Žila raz rodina Hoffmannovcov. Ich syn Marek rád hrával na počítači, ktorý musel ísť jedného dňa do opravy. Otec v opravovni zastavil človeka, ktorý obsluhuje stroje. ,,Dobrý deň, chcel by som dať do opravy počítač,“ hovorí. Predavač mu odpovedá. ,,A máte ho zo sebou?“ pýta sa. ,,Nie. Kedy by som ho mohol priniesť?“ ,, Aj dnes,“ ochotne odpovedá predavač. Otec opustí opravovňu a smeruje domov.

Vracia sa s počítačom v rukách. ,,A čo je na ňom pokazené?“ Otec ani nevie, jedného dňa z ničoho nič nešiel spustiť. Obsluhujúci sľúbi, že sa na počítač pozrie, ale v poslednom čase má plné ruky práce, takže neručí, kedy bude opravený. Takmer každý deň sa Marek otca pýta, či je počítač opravený.

O 6 dní neskôr, keď má v opravovni počítačov službu strážnik Melich, vypadne elektrina. Melich sa zľakne, nevie čo sa stalo. Prečo zrazu vypadla elektrina?
Počuje buchot z miesta, kde sú uložené opravené počítače.
,,Žeby zlodej?“ povie si. A tak ide pozrieť, kto tam je. Zazrie iba miznúcu postavu v čiernom. Hneď zavolá políciu. Polícia vypočúva strážnika. Strážnik povie: ,,Odrazu vypadla elektrina, začul som šramot zdola a tak som sa tam išiel pozrieť. Zahliadol som asi 190 cm postavu celú v čiernom, ktorá vybehla z vylomených dverí. Chvíľu na to ako postava vybehla, sa zapla elektrina. To je všetko, čo som videl.“

Ráno volajú otcovi Mareka, že im ukradli z počítača harddisk. Otec hneď príde do opravovne, kde mu polícia oznámi, že hlavný podozrivý je obsluhovač, ktorý ho obsluhoval. Otec po príchode domov oznámi krádež Marekovi. Marekova reakcia je nečakaná. ,,Ja zistím, kto to bol!“ A tak Marek príde za obsluhovačom a opýta sa ho priamo, či ukradol harddisk on. Obsluhovač mu zopakuje, čo počul od strážnika a Marek mu uverí. Marek sa spýta obsluhovača na meno.
Obsluhovač sa volá Peter Petráš. Mareka napadne, či nemá niečo záznam obsahu harddisku. Záznam existuje a naši dvaja detektívi si ho prehrajú. Marekovi netrvá dlho a objaví nejaké záhadné plány, na ktorých je niečo ako lietadlo, ale má zvláštny tvar. Plány si z počítača stiahnu a idú za Marekovým otcom. Opýtajú sa ho, či nevie, odkiaľ náčrty pochádzajú. Ten nevie. A tak idú na políciu. Tam si papiere pozrie policajt, ale jemu skoro nič nehovoria, no spomenie si, že mu niečo podobné ukázali ľudia z FBI. Nejaký tajný plán nejakého nového bombardéru. Ihneď volá ľuďom z FBI, nech sa na to prídu pozrieť. FBI náčrty identifikujú ako plány, ktoré im niekto ukradol.

Marekovi po chvíli presviedčania prezradia mená niekoľkých podozrivých. Denisa Hudeca, Liama Mc Coulloungh a Martina Pecháňa. Marek darmo rozmýšľa, nevie určiť svojho ,,favorita“. No po opätovnom nahliadnutí do databázy opravovne, náhodne objaví stopu. Odosielatel informácií nepoužil e mail, ale vírus. Ale ako mohol vedieť, do ktorej opravovne pôjdeme? No jasné. Veď dotyčný musí byť niekto z otcovho okolia, otcov kolega z práce. A tak ide na policajnú stanicu a upozorní na svoj postreh šerifa. Ten nie je jeho spoluprácou nadšený a nepríjemne ho odmietne s odporúčaním, aby sa nestaral do vecí FBI, oni si prípady riešia sami.

Ale Marekovi to nedá, pretože bez počítača to asi dlho nevydrží, potrebuje sa zahrať. Vyzvedá u otca, ktorý kolega vedel, kam by išiel dať opraviť počítač, keby ho mal pokazený. Otec mu povedal tieto mená: Dominik Beneš, Miro Kosiba, Karol Fůlle. A tak Marek rozmýšľa. Dominik, Miro alebo Karol? Miro, Karol alebo Dominik? Nevie ako na to má prísť. Mozgové bunky potrebujú palivo-výživnú porciu energie z Mc Donaldu. Po dlhom zápase s veľkým chickenburgerom ho napadne: "Čo keby som podozrivých osobne navštívil?" A tak ich po jednom nenápadne vypočúva, čo robili v sobotu. Miro hovorí: ,,Bol som doma pri telke a jedol čipsi.“

Karol hovorí: ,,Spal som.“ Dominik hovorí: ,,Surfoval som po nete.“ Ktorý z nich to bol? Vyzerá to na Dominika. Ale opýtam sa otca. Ide za otcom, a pýta sa ho na to, či Karol v noci väčšinou spáva alebo pozerá telku. Otec mu povie, že pozeráva telku. Marek sa obráti na šerifa, aby získal odtlačky prstov. Šerif prizná, že nevedia komu patria. A tak im Marek navrhne, nech odoberú odtlačky prstov Karola. Šerif sa ho opýta, prečo podozrieva práve jeho. Marek mu zhrnie svoje dôvody, ktoré šerifa presvedčia a tak idú ku Karolovi, odoberú mu odtlačky prstov, zistia,že sa zhodujú, zadržia ho. Na súde ho usvedčia. Marek obdržal finančnú odmenu, pochvalu. No najväčšiu radosť mal z návratu verného spoločníka.

Koniec vytlačenej stránky z https://referaty.centrum.sk