referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Mikuláš
Streda, 6. decembra 2023
Keby som bola poslankyňou...
Dátum pridania: 27.09.2007 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: kikinaj
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 787
Referát vhodný pre: Vysoká škola Počet A4: 2.1
Priemerná známka: 3.00 Rýchle čítanie: 3m 30s
Pomalé čítanie: 5m 15s
 
(Sociológia detstva)

Mnohých návštevníkov nášho mesta, čiže mesta Bratislava, si okamžite získajú akoby šperkom sa podobajúce bratislavské námestia, či tichý šarm úzkych uličiek historického centra. Na druhej strane musia nechápavo krútiť hlavou nad mohutnými obytnými štvrťami s nedokonalou infraštruktúrou a priemyselnými továrňami takmer uprostred mesta. Napriek tomu naše mesto vyvoláva úctu a rešpekt. Bratislava je strediskom slovenského školstva, vedy a kultúry, no má aj svoje nedostatky.
V Bratislave by sme potrebovali viac materských centier, dobudovaných detských ihrísk na sídliskách a pri materských centrách, viac vybudovaných detských kútikov (na prebaľovanie, kŕmenie) vo verejných priestoroch, viac dobudovaných bezbariérových prístupov pre kočíky, materiálno – technicky podporiť centrá voľného času a ďalších mnoho vecí, ktoré mňa práve teraz nenapadli. Určite by ich bolo treba aspoň finančne, či materiálne podporiť, aby vyhovovali, ak nie úplne, tak aspoň z polovice mladým rodinám a najmladším obyvateľom nášho mesta.

Bratislava je veľké mesto, však má približne 450 000 obyvateľov. Nevadí mi, že žijem v takom veľkom meste, ale mám problém vybrať si 2 návrhy z tých mnohých nápadov, ako zlepšiť naše mesto, pre naše deti, či mladé rodiny s deťmi.

Môj prvý navrch by bol vybudovanie nových materských verejných parkov s možnosťou aktívneho oddychu a zábavy s osobitným režimom údržby a ostrahy.

Tento návrh by bol dobrou alternatívou pre malé deti s rodičmi, dospievajúcu mládež, ale aj ľudí tužiacich po oddychu, pokoji, v príjemnom prostredí s vybudovanými pitnými fontánami. Taktiež by som si tam predstavovala výpožičné centrá so športovým náradím. Je smutné, že v tak veľkom meste, ako je Bratislava, sa takéto parky nenachádzajú, ale je to pravda. Práve pre toto by som to rada zmenila, je potrebné, aby sa obyvatelia mali kam chodiť hrať so svojimi ratolesťami, aby mali kde stráviť svoje voľné chvíle, ktoré chcú venovať tým najmenším z rodiny.

Môj druhý návrh by mal vyzerať takto: dobudujeme postupne detské ihriská na sídliskách a pri materských centrách, vrátane večerného osvetlenia, s kompletnou infraštruktúrou (WC, prebaľovacie pulty, hracie prvky, dozor a správa, pitná fontánka). Taktiež vybudujeme centrálne mestské ihrisko pre všetky vekové kategórie s hracími prvkami spĺňajúcimi bezpečnostné, ekologické a vzdelávacie nároky.

Tento návrh sa mi mimoriadne páči a to už len preto, že je to nutnosťou v meste Bratislava. Možno sa bude zdať, že sú to dva návrhy, ale pritom sú len málo od seba rozličné, a preto si myslím, že sa môžu spojiť v jeden. Dobudovať detské ihriská v Bratislave je potrebné, pretože je veľa z nich v katastrofálnom stave a sú skôr nebezpečným miestom, ktoré bije do očí detí. Malo by to byť úplné inak! Ihriská by mali byť krásne, nové, farebné, neodolateľné, jednoducho niečo výnimočné, kde by rodiny s deťmi strávili svoj voľný čas, hrali sa, vymieňali si svoje informácie, či už deti, alebo rodičia. WC a prebaľovacie pulty sú potrebná vec na takýchto ihriskách, pretože nie každý býva v okolí ihriska, na ktorom sa jeho deti hrajú, a preto je dôležité, aby boli základné sociálne potreby človeka uspokojené.

Na ihriskách by mal byť dozor samozrejmosťou, či už by to mal byť niektorý z rodičov, čo by na to podujal, alebo zamestnanci mestského zastupiteľstva, ktorí by sa o to starali. Je to dôležité! Pitná fontánka by nemala chýbať len na ihriskách pre deti, ale aj na každom voľnom priestranstve, kde sa ľudia pohybujú, hlavne v letných mesiacoch, pretože práve vtedy je ľudský organizmus najviac dehydrovaný a potrebuje prísun pitnej vody.

Keby som bola poslankyňou, a to nie len kandidujúcou, ale aj zvolenou, snažila by som sa vytvoriť to správne prostredie pre výchovu novej generácie. Generácie, ktorá sa bude snažiť v dospelosti vytvárať vhodné podmienky pre nás.
 
Zdroje:
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.