Tento článok bol vytlačený zo stránky https://referaty.centrum.sk

 

Mojich sedem divov - úvaha

Čo je div? Je to budova? Umelecké dielo? Je to niečo veľkolepé, zvláštne a výnimočné! Divom môže byť v tomto ponímaní i osobnosť, človek, ktorý sa niečím vymyká z radu...

Osobnosť je každý človek, čo dokáže zaujať, meniť verejnú mienku a ovplyvňovať. Vie ako sa najlepšie zachovať v určitých situáciách a vie riešiť životné problémy, ale dá sa to chápať aj tak, že osobnosť je niekto čo niečo významne urobil; osobnosť je každá osoba ktorá sa podieľala na tvorbe dejín.

Osobnosť je niekto čo niečo obrátil na dobré(vynálezy), nie ako A. Hitler. Ktorý bol síce osobnosťou, ako rečník a populista zachvátil davy, ale... Osobnosť môže vplývať pozitívne, ale aj negatívne. Je už na ľuďoch, ako tento „vplyv“ zoberú.
Mojich sedem divom bude teda sedem výnimočných osobností. Myslím si, že bude rozumné, ak sa vyhnem vynálezcom, aj rodičia a rodina, to by bolo klišé.

Mojím prvým divom je Milan Rastislav Štefánik. Tento významný človek toho pre Slovensko toľko urobil. Obetoval sa, zomrel pre vlasť. Jaroslav Filip, aj keď už nie je medzi nami, tento významný hudobník, skladateľ žije skrz svoje diela ďalej. Sú krásne. Melanchólia, ktorá z nich vyžaruje ostane vždy zahalená dymom jemu typickým i osudným. Satinský & Lasica, ich humor, dialógy či filmy sú nezabudnuteľné. Myslím si, že táto dvojica bola chodiaca učebnica, ako sa to má robiť. Boli, sú, aj budú v mojej pamäti. Mahátma Ghándi, dokázal nenásilím viac, ako veľký politici "Vy sami ste zmenou sveta", povedal alebo vraví, že najväčšmi slepý je ten, ktorý nechce vidieť. V jeho viere, výrokoch, či pohľade je toľko pokoja a múdrosti, že mám často krát pocit, že to na mňa vyžaruje. Peter Staněk, výborný analytik, ekonóm., prognostik. Počas revolúcie stál medzi čelnými predstaviteľmi, no nešiel ďalej do politiky, stiahol sa do úzadia. Jednoducho netúžil po moci a za to mám u mňa veľký rešpekt. Pretože nie je ten hrdina, čo príma, ale odmieta s rozumom a rozvahou. Martin „Shooty“ Šútovec, nápaditý a podľa mňa geniálny mladý človek, ktorý vždy trefne reaguje. I keď je kreslenie karikatúr viac ako nebezpečné, má môj obdiv. Jeho fantázia a celkový dojem a asociácie, klobúk dole. Lance Armstrong, silná osoba a v mnohých smeroch „nadčlovek“, prekonal sám seba a vyhral boj nad ťažkou chorobou, viacnásobný víťaz tour de Francé, zakladateľ nadácie Livestrong na podporu boja proti rakovine.

Koniec vytlačenej stránky z https://referaty.centrum.sk