referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Karolína
Sobota, 3. júna 2023
Príhovor k 50. narodenínám otca
Dátum pridania: 21.08.2007 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: holdenko
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 295
Referát vhodný pre: Gymnázium Počet A4: 0.7
Priemerná známka: 2.87 Rýchle čítanie: 1m 10s
Pomalé čítanie: 1m 45s
 
Drahý otec, mamka a všetci naši vzácni hostia, ktorí ste sem dnes večer zavítali, aby ste spolu s nami oslávili tento výnimočný okamih.

Ovídius povedal: „Radosti bývajú začiatkom nášho žiaľu“. V tomto krátkom, no výstižnom výroku je snáď ukrytý celý náš vzťah, vzťah otca a syna...Aj keď nemálo našich rozhovorov je hromženie aký som neschopný, nešikovný a zlý, aj tak ťa mám rád. Hovorí sa, že história sa opakuje, a keby bol býval ešte žil môj starý otec, ten by ti dal! Stará mama sa raz preriekla, že presne to, čo ja robím teraz a ty to považuješ za absolútnu neslýchanosť, si ty robil v mojom veku presne rovnako, ba i horšie.
Tak či onak som ja s Barborou určite jednou z tvojich najväčších radostí, aj keď od nášho narodenia si už stratil nejeden vlas a vrásky ti akosi pribúdajú, nevedno prečo... Mama ti stále hovorí „no nič, staroba tu!“ a má určite pravdu, veď čas nezastavíš, no na druhej strane, každý je taký starý, ako sa on sám cíti!

Ja ti želám ešte aspoň toľko tých šťastných rokov, koľko sa dnes dožívaš, veď ako sa spieva „čože je to päťdesiatka...“ Ešte veľa rokov plných elánu, zdravia a milujúceho okolia. Stále niečo, čo by si mohol zveľaďovať, pretože bez práce by si zrejme nebol spokojný.

Poďme teraz spolu naplniť slová Horácia:„teraz vínom zažeň starosti“.
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.