referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Ondrej, Andrej
Štvrtok, 30. novembra 2023
Winnetou
Dátum pridania: 10.05.2007 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: jezisko
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 225
Referát vhodný pre: Gymnázium Počet A4: 0.7
Priemerná známka: 2.98 Rýchle čítanie: 1m 10s
Pomalé čítanie: 1m 45s
 
O Winetuovi som sa rozhodol písať preto, lebo obdivujem jeho šľachetnosť a odvahu.

Winnetu bol náčelník kmeňa Apačov Mescalerov. Bol vychovávaný k čestnosti, spravodlivosti a šľachetnosti. Priateľstvo postavil na najvyššiu úroveň a pre priateľa bol ochotný položiť aj vlastný život. Ako malého ho spolu so sestrou do ďalšieho života pripravoval biely priateľ jeho otca. Ten mu ukázal, že medzi bielymi nie sú len zlí, ale sú aj dobrí a šľachetní ľudia.

Svojou múdrosťou dokázal viesť svoj kmeň v mierovom živote, ale aj v časoch vojny. Pri jednom dobrodružstve spoznal Old Shatterlanda, ktorý bol zememeračom pri výstavbe železnice, ktorú bieli stavali naprieč celou Amerikou, aj cez územia Indiánov. V Old Shatterhandovi spoznal poctivého a spravodlivého človeka, s ktorým sa hneď spriatelil a uzatvoril s ním pokrvné bratstvo.

Ich nerozlučné priateľstvo je opísané v knihách Karla Maya, kde bojujú za lepší svet bez rozdielu farby pleti. Zažijú množstvo dobrodružstiev pri ochrane práv Indiánov bez príkorí a nespravodlivosti, ktorých sa na Indiánoch dopustili bieli osadníci. Nepriatelia Winnetoua a Old Shatterhanda, či už boli bieli, alebo červení, museli počítať s ich múdrosťou, rozvážnosťou a odvahou v boji.
 
Podobné referáty
Winnetou GYM 2.9342 349 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.