referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Svetozár
Pondelok, 16. mája 2022
Príbeh v 3.osobe
Dátum pridania: 14.08.2007 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: erikpetovsky
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 432
Referát vhodný pre: Základná škola Počet A4: 1
Priemerná známka: 2.95 Rýchle čítanie: 1m 40s
Pomalé čítanie: 2m 30s
 
Maťko a dedko Rudko.

Bolo krásne, slnečné ráno keď sa Maťko s dedkom Rudkom vydali hľadať huby do miestnej hôrky. Ako putovali lesíkom stretali rôzne zvery. Líšky, srnky, jelene i malinkého ježka, ktorého si malý Maťko vzal so sebou.

Kým sa túlali cestou ne cestou ani nevedeli ako sa im ten čas ubieha. Pomaly sa schyľuje k večeru a vetrík začína čoraz silnejšie a silnejšie duť cez košaté koruny stromov. Už je podvečer, a Maťko s dedkom sa vracajú späť domov. Už prišli ku koncu lesa ale Maťko si spomenul že ježka zabudol pri starej, osamelej a vysušenej vŕbe ktorá stála na opustenej čistinke na ktorej bola iba malá studnička s kryštálovo-priezračnou vodou. Keď sa poňho vrátili už bola obloha ako čierne uhlie a nebolo vidieť ani na dosah ľudskej ruky. No zrazu sa pred Maťkom a Dedkom objavilo velikánsky záblesk ktorého jas bol ani slnečný lúč v ktorom sa zrazu, nečakane objavil ježko. Maťko s dedkom boli taký ohromený od úžasu, že z nich nevyhŕklo ani písmenko. Potom sa ježko ozve a vraví: ,,ďakujem ti že si sa pre mňa vrátil za to ti splním tri želania“!!! Ale Maťko od toľkého úžasu stále hľadí na ježka a napriek tomu nepovie ani len hlások. No napokon mu dedko pošeptá ,že keď ma takúto možnosť nech ju využije. Po toľkom čakaní sa Maťko pomaly priblíži k takmer oslepujúcej žiare a trasľavým tónom povie ježkovi: ,,Keď my teda dávaš taký dar tak ja by som si z celého srdca prial aby všetci ľudia na svete sa mali radi a aby si pomáhali.,, Ježko povie :,, A to tretie želanie? Maťko: ,,No na to tretie by som si želal aby sme sa vrátili domov zdravý a živý. Ježko Maťkovi splnil všetky tri želania a tak sa Maťko mohol pokojne vrátiť aj s dedkom domov.

Na druhý deň keď sa malý Maťko zobudil pri ňom ležal maličký plyšový ježko, Maťko sa na neho pozrel a ježko iba usmievavo žmurkol na Maťka. Atak sa skončil príbeh o Maťkovi a dedkovi.

Vypracoval ERIK PEŤOVSKÝ 8.A. 10.5.2007
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.