referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Zdenko
Štvrtok, 9. februára 2023
Winnetou
Dátum pridania: 03.08.2007 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: jezisko
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 349
Referát vhodný pre: Gymnázium Počet A4: 1
Priemerná známka: 2.93 Rýchle čítanie: 1m 40s
Pomalé čítanie: 2m 30s
 
O Winnetuovi som sa rozhodol písať preto, lebo obdivujem jeho čestnosť, šľachetnosť a odvahu.

Winnetu bol náčelník kmeňa Apačov Mescalerov. Bol vychovávaný k čestnosti, spravodlivosti a šľachetnosti. Priateľstvo postavil na najvyššiu úroveň a pre priateľa bol ochotný položiť aj vlastný život. Ako malého chlapca ho spolu so sestrou do ďalšieho života pripravoval biely priateľ jeho otca, ktorý ich učil reč a zvyky bielych ľudí. Ten mu ukázal, že medzi bielymi nie sú len zlí, ale sú aj dobrí a šľachetní ľudia.

Svojou múdrosťou dokázal viesť svoj kmeň v mierovom živote, ale aj v časoch vojny. Pri jednom dobrodružstve spoznal Old Shatterhanda, ktorý bol zememeračom pri výstavbe železnice, ktorú bieli stavali naprieč celou Amerikou aj cez územia Indiánov. V Old Shatterhandovi spoznal poctivého a spravodlivého človeka, s ktorým sa spriatelil a uzatvoril s ním pokrvné bratstvo.

Ich nerozlučné priateľstvo je opísané v knihách Karla Maya, kde spolu bojujú za lepší svet bez rozdielu farby pleti. Veľa jeho kníh sa stalo predlohou pre filmy, ktoré oslovili milióny divákov na celom svete. Predtým vykresľovaní Indiáni boli ako primitívne krvilačné beštie, ktoré vraždia bielych osadníkov. Karl May ukázal vo svojich knihách ich pravú tvár, že sú to ľudia ako my všetci so svojimi starosťami a radosťami, ktori si iba bránia zem svojich otcov, ktorú im bieli osadníci násilne obsadzovali a ich vyháňali z ich domovov.

Obidvaja priatelia zažijú množstvo dobrodružstiev pri ochrane práv Indiánov, aby ich život bol bez príkorí a nespravodlivosti, ktorých sa na Indiánoch dopúšťali bieli osadníci. Nepriatelia Winnetouva a Old Shatterhanda, či už boli bieli alebo červení, museli počítať s ich múdrosťou, rozvážnosťou a odvahou v boji.

Winnetou je pre mňa veľký hrdina a vzor pre všetkých dobrých ľudí.
 
Podobné referáty
Winnetou GYM 2.9775 225 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.